Foto: TASR - Pavel Neubauer

Aktuálnu epidemiologickú situáciu budú prehodnocovať dva- až trikrát týždenne.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský bol hosťom Michala Kovačiča v relácii TV Markíza Na Telo Plus. Hlavnou témou ich rozhovoru bola aktuálna epidemiologická situácia na Slovensku.

Prvou témou rozhovoru Michala Kovačiča s Vladimírom Lengvarským bol variant omikron. Podľa ministra zdravotníctva bude nástup omikronovej vlny veľmi rýchly a aktuálnu epidemiologickú situáciu budú prehodnocovať dva- až trikrát týždenne. Očakávať sa dajú výpadky v zdravotnom systéme alebo v iných službách, vrátane autobusovej dopravy.

Vlnu zatvárania prevádzok neočakáva

Vlnu zatvárania v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 nemáme očakávať. Doplnil, že doterajšie postupné otváranie prevádzok či podujatí vyvrcholí celkovým otvorením oblastí kultúry, športu či wellness zariadení, avšak s kapacitnými obmedzeniami a pre plne zaočkovaných Slovákov.

Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Podľa ministra si už aj majitelia prevádzok zvykli, že musia ľudí kontrolovať v súvislosti s ich očkovacím statusom. Dôležité však je, aby všetci, majitelia aj zákazníci, dodržiavali platné protipandemické opatrenia.

COVID automat sa má zmeniť na COVID manuál

Hlavným kritériom nového COVID automatu bude preplnenosť nemocníc. Ministerstvo zdravotníctva SR v súvislosti s nastupujúcou vlnou pandémie ochorenia COVID-19 pripravuje takzvané núdzové zdravotnícke opatrenia. Minister vysvetlil, že variant omikron sa správa inak. Rezort sleduje rýchly nárast infekcií, avšak infikovaní ľudia neplnia nemocnice. Preto bude jedným z hlavných sledovaných faktorov práve obsadenosť nemocníc.

Foto: SITA/Branislav Bibel

Ak vláda na stredajšom rokovaní schváli zmeny, ktoré Lengvarský navrhuje, COVID automat sa po novom bude volať COVID manuál. Dôvodom je, že slovo automat evokuje určité stupne, ktoré sa dajú dosiahnuť, avšak nový manuál má stanoviť celkové pravidlá, ktorými sa budú regionálni hygienici riadiť. V novom návrhu je zadefinovaný aj pojem režim OP+, ktorý budú mať tí ľudia, ktorí sú zaočkovaní troma dávkami vakcíny, respektíve dvoma dávkami a v určitom časovom horizonte prekonali ochorenie COVID-19.

Nový režim OP plus by mal platiť od 19. januára

Na vysokorizikové podujatia, ako sú svadby či oslavy, by sa mal od 19. januára vzťahovať nový režim OP plus. Podujatia by sa tak mohla zúčastniť len osoba s tromi dávkami očkovania proti ochoreniu COVID-19, osoba, ktorá ochorenie prekonala alebo človek s dvoma dávkami vakcíny a s testom. V relácii TV Markíza Na telo Plus to uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).

„Niekde budú stačiť dve dávky očkovania, pri vysokorizikových aktivitách už bude potrebný aj test. Tretia dávka alebo test k očkovaniu bude potrebný v prípade účasti na svadbách, karoch, oslavách, plesoch,“ vymenoval minister.

Povinné očkovanie

Rozhodnutie o povinnom očkovaní v najbližších týždňoch nebude. Na jeho prijatie treba mesiace a pred omikron vlnou to nebude, vyhlásil Lengvarský. Analýza o povinnom očkovaní mala byť hotová do 10. januára, ministerstvo zdravotníctva však dostalo ešte desať dní navyše. Ak sa v nemocniciach bude robiť biela medicína v bežnom režime, opatrenia by sa mali uvoľňovať aj pre neočkovaných, povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

0
Uložiť článok
Komentovať