ilustračná foto: Pixabay

Asteroidy sú mimoriadne vďačnou témou katastrofických filmov.

Žiaľ, hrozbu predstavujú nielen vo filmoch, ale aj v skutočnosti. Predstavte si napríklad, že sa podarilo odvrátiť klimatickú apokalypsu, užívate si rannú kávu, rozmýšľate, čo s načatým dňom, keď váš tok myšlienok zrazu preruší dopad asteroidu.

Hrozí nám zrážka s asteroidom?

Našťastie, dnes už existujú monitorovacie systémy, ktoré dokážu asteroid a teda možnú hrozbu, zachytiť už niekoľko desiatok rokov vopred. Vedci potom môžu pozorovať, ako sa asteroid pohybuje a ktorým smerom sa uberá. Aj keď ho však môžu pozorovať, zatiaľ nie je celkom jasné, ako by ho zastavili, keby náraz obyvateľov modrej planéty skutočne ohrozoval.


Ako uvádza portál IFLScience, pomerne hrozivý scenár sa môže naplniť už o 65 rokov. Vedci totiž spozorovali, že sa k Zemi blíži asteroid s názvom 2019 SU3. Vzhľadom na jeho súčasný smer pohybu sa v roku 2084 ocitne zhruba 10 000 kilometrov od povrchu Zeme, no čísla sa ešte poľahky môžu zmeniť. Na tom, aká je pravdepodobnosť, že asteroid sa Zemi nevyhne, ale skutočne do nej narazí, sa vedcom zatiaľ nepodarilo zhodnúť. Niektorí tvrdia, že šanca je takmer nulová, ďalší pravdepodobnosť vyrátali na 1 k 147 a ďalší si zas myslia, že šanca je len 1 k 3 600.

Čo sa stane, keď sa asteroid priblíži?

V každom prípade, Európska vesmírna agentúra pridala asteroid 2019 SU3 na zoznam tých, ktoré sa oplatí pozorovať aspoň jedným očkom. Informácie, ktoré sú vedcom dostupné, sa totiž môžu veľmi rýchlo zmeniť. Napríklad, dnes odhadujú, že asteroid sa k nám priblíži až o 65 rokov, dátum však nie je vytesaný do kameňa a k stretu môže dôjsť v celkom inom čase. Nateraz sa však odhaduje, že 2019 SU3 sa k nám priblíži niekedy medzi 16. a 21. septembrom v roku 2084.

Čo by sa stalo, keby sa predpoveď vedcov naplnila? Odhaduje sa, že by sa zopakoval podobný scenár, ako v roku 2013, keď nad ruským Čeľabinskom preletel asteroid a explodoval ešte vo vzduchu. Navyše, asteroid z roku 2013 a 2019 SU3 majú aj podobnú veľkosť, 2019 SU3 meria približne 9 až 23 metrov, nejde teda o žiadneho obra. Nanešťastie, incident z roku 2013 sa nezaobišiel celkom bez následkov. Aj keď asteroid explodoval v atmosfére, tlaková vlna poškodila 7 000 budov a črepiny z rozbitých okien poranili až 1 491 ľudí.

Navyše, netreba zabúdať na to, že aj pozornému oku vedca občas niečo ujde a niektoré asteroidy sa podarí objaviť len tesne pred tým, ako okolo nás presvištia.

IFLScience

Najnovšie články