foto: Pixabay

Ak všetko pôjde ako má, vedcom sa podarí poraziť neporaziteľné.

Očkovanie je vždy háklivou témou, no dnes vám ukážeme, že vývoj nových vakcín má vždy zmysel. Vedcom zo Standfordskej Univerzity sa podarilo vyvinúť účinnú látku v boji proti rakovine, ktorá úspešne funguje na myšiach. Tak sa zdá, že je pripravená i na testovanie na ľuďoch.

Článok pokračuje pod videom ↓

Nová vakcína funguje na princípe posilnenia autoimunitného systému, ktorý začne silnejšie bojovať proti nádorovým bunkám. Nedávna štúdia, publikovaná v karentovanom magazíne Science Translational Medicine, poukázala na pozitívne účinky vakcíny, ktorá bola aplikovaná na laboratórnych myšiach. Je to obrovský úspech v oblasti medicíny. Po laboratórnych zvieratách by mali vakcínu otestovať na dobrovoľníkoch, ktorí bojujú s rakovinou.

Priamy zásah do cieľa

pixabay.com

Skupina vedcov zo Standfordskej Univerzity vpichla dve dávky látky stimulujúcej imunitu priamo do nádoru myši. Reakcia organizmu bola až prekvapivo dobrá. T-lymfocyty rozpoznali a zničili nielen lokálny nádor, ale zároveň sa im podarilo lokalizovať sekundárne ložisko. Tým pádom sa vedcom podarilo to, na čom doposiaľ stroskotávali všetky vedecké postupy. Doposiaľ náš imunitný systém jednoducho nevedel bojovať proti nádorovým bunkám, no to sa môže čoskoro zmeniť. Treba však poznamenať, že táto látka nie je vakcína v pravom slova zmysle, pretože sa nepodáva ako prevencia proti vzniku ochorenia.

Dôležité je, že pri tejto „očkovacej vakcíne“ nebude viac potrebné geneticky modifikovať imunitné bunky pacientov, ako to bolo v prípade terapie CAR. Liečenie rakoviny tak bude oveľa jednoduchšie. U myší stačilo aplikovať dve injekcie, ktoré rýchlo a s vysokou úspešnosťou vyliečili rôzne druhy nádorov. Táto metóda bola najúspešnejšia pri lymfóme (97 percent), preto vedci uvažujú o testovaní tejto vakcíny u pacientov, ktorí trpia podtypom lymfómu Non-Hodgkin.

Prvé testy na ľuďoch už do konca roka

pikwizard.com

Tím vedcov plánuje do konca roka zaregistrovať celkovo 35 pacientov, ktorých rozdelia do dvoch skupín. Všetci účastníci podstúpia najprv liečbu nízkou dávkou rádiológie, pričom po nej im injekčne podajú dve dávky vakcíny. Hlavným cieľom vedcov bude stanoviť optimálnu dávku, ako aj zistiť prípadné vedľajšie účinky lieku.

Dvomi hlavnými látkami je protilátka anti-OX40, ktorá aktivuje CD4 T-lymofocyty, ako aj bunky CD8, ktoré majú za úlohu zničiť nádor. Druhou dôležitou ingredienciou je malé množstvo syntetickej DNA, ktorá zvyšuje imunitu a posilňuje pamäťové bunky imunitného systému. Veríme, že táto liečba prinesie pozitívne výsledky.

Pozri aj: Vedci objavili nový orgán v našom tele. Môže mať obrovský dopad na to, ako liečime rakovinu

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články