Foto: Persistence chaos

Notebook bol uvádzaný ako umelecké dielo.

Koľko by ste boli ochotní zaplatiť za najnebezpečnejší notebook na svete, do ktorého ak zapojíte USB, tak môžete spôsobiť katastrofu? Notebook bol ponúkaný v aukcii a vytvoril ho internetový umelec Guo O Dongom na základe požiadavky spoločnosti DeepInstinct, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou na internete.

Notebook je vlastne umelecké dielo s názvom Pretrvávanie chaosu. Bol ponúkaný v aukcii, v ktorej sa zaň ponúkali horibilné sumy. Napokon zvíťazila najvyššia ponuka so sumou 1, 345 milióna dolárov (približne 1,2 milióna eur).

Išlo o pomerne obyčajný netbook Samsung NC10-14GB, ktorý má ale v sebe „koktejl“ vírusov. Tie spôsobili po celom svete škody vo výške 95 miliárd dolárov. Nachádzajú sa v ňom vírusy ako ILOVEYOU z roku 2010 či WannaCry z roku 2017. Ďalšie vírusy sú MyDoom, SoBig, DarkTequila a BlackEnergy.

Napríklad útok WannaCry z roku je považovaný za najničivejší a najagresívnejší svojho druhu. Vírus zašifruje súbory a žiada platbu 300 dolárov v bitcoinoch, po uplynutí termínu sa suma navýši na 2000 dolárov. Nakazil až 250-tisíc počítačov, medzi nimi aj počítače Národnej zdravotnej služby vo Veľkej Británii, v dôsledku čoho, museli byť zrušené naplánované operácie. Vírus zasiahol aj slovenské inštitúcie, napríklad fakultnú nemocnicu v Nitre.

Najnebezpečnejší notebook na svete tak má už svojho majiteľa. Ten chce ostať v anonymite. Aukciu notebooku bolo možné sledovať online a vysielanie je stále dostupné. Namiesto notebooku sa však už len nachádza oznam s nápisom „sold“ (predané).

Sleduj video naživo od používateľa PersistenceChaos na www.twitch.tv

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )