Foto: Persistence chaos

Notebook je uvádzaný ako umelecké dielo.

Koľko by ste boli ochotní dať za najnebezpečnejší notebook na svete, do ktorého ak zapojíte USB, tak môžete spôsobiť katastrofu? Prekvapivo, mnoho ľudí zaň ponúka horibilné sumy.

Notebook je ponúkaný v aukcii a je dielom internetového umelca Guo O Dongom. Ten ho vytvoril na základe požiadavky spoločnosti DeepInstinct, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou na internete. Notebook je prezentovaný ako umelecké dielo s názvom Pretrvávanie chaosu.

Ak si myslíte, že notebook je nejaký špeciálny, ste na omyle. Ide o pomerne obyčajný netbook Samsung NC10-14GB. Obsahuje ale v sebe “koktejl” vírusov, ktoré spôsobili po celom svete škody vo výške 95 miliárd dolárov. Nachádzajú sa v ňom vírusy ako ILOVEYOU z roku 2010 či WannaCry z roku 2017. Ďalšie vírusy sú MyDoom, SoBig, DarkTequila a BlackEnergy.

WannaCry

  • Útok z 12. mája 2017 je považovaný za najničivejší a najagresívnejší svojho druhu
  • Vírus zašifruje súbory a žiada platbu 300 dolárov v bitcoinoch, po uplynutí termínu sa suma navýši na 2000 dolárov
  • Nakazil vyše 250-tisíc počítačov
  • Vírus nakazil aj počítače Národnej zdravotnej služby vo Veľkej Británii, pričom museli byť zrušené naplánované operácie
  • Zasiahol aj Fakultnú nemocnicu v Nitre

Aukcia

Ak by ste si chceli tento notebook kúpiť, musíte siahnuť hlboko do vrecka. V aukcii sa jeho cena vyšplhala na neuveriteľných 1,2 milióna dolárov. Samotnú aukciu môžete sledovať aj naživo:

fontech.startitup.sktheverge
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )