Nórsko si môže pripísať ďalšiu položku do zoznamu „Toto nám všetci záviďte!“. Nádherná príroda, vysoká životná úroveň, 2. najšťastnejšia krajina sveta a po novom aj...

Nórsko si môže pripísať ďalšiu položku do zoznamu „Toto nám všetci záviďte!“. Nádherná príroda, vysoká životná úroveň, 2. najšťastnejšia krajina sveta a po novom aj pasy s najkrajším dizajnom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vo februári tohto roku bola Nórskym policajným riaditeľstvom vyhlásená verejná súťaž o nový dizajn pasov s jasnými požiadavkami. Mal by byť funkčný, obsahujúci bezpečnostné prvky a tematicky spracovávajúci nórsku krajinu. Víťazný dizajn patrí firme Neue Design Studio z Osla a to právom.

Už na prvý pohľad isto zaujmú netradičné farby dosiek. Väčšina obyvateľov Nórska obdrží červený pas, diplomatické pasy budú tyrkysové a imigranti dostanú do rúk sivobiely doklad. No pri farbe titulnej strany originálnosť nórskych pasov rozhodne nekončí.

pasy

Jednotlivé stránky sú spracované minimalisticky a elegantne. Môžeme na nich vidieť interpretáciu typickej nórskej krajiny v pastelových farbách. Podobný krajinkový dizajn nájdeme aj na ich nových občianských preukazoch.

norsko pas2

Dizajnéri však značne unikátne vyriešili aj bezpečnostnú stránku pasu. Ak niekto posvieti na stránku UV svetlom, automaticky sa objaví nočná krajina s polárnou žiarou na oblohe.

norsko pas

Nóri ale budú musieť na svoje nové pasy čakať jeden nanajvýš dva roky. Dovtedy sa budú najkrajšími a najzaujímavejšími pasmi hrdiť Fíni. Tí majú totiž na stránkach obrázok losa a pokiaľ listujete v pase dostatočne rýchlo, los sa pohybuje.

V hlave si teraz snažím vybaviť môj prachom zapadnutý pas a popravde, umieram nudou a závidím. Ale však čo, je to len pas.

0
Uložiť článok
Komentovať