Foto: By Rod Waddington from Kergunyah, Australia (Rafflesia, Sabah) [CC BY-SA 2.0 ], via Wikimedia Commons

Každý z vás si iste dokáže vybaviť mimoriadne nepríjemný zápach.

Všetci máme svoje obľúbené vône, ako napríklad vôňa vanilky, škorice, kvetín a mnoho ďalších. A každý z nás má v pamäti zápach, ktorý je pre nás hotovou nočnou morou. Aký je však ten najodpornejší puch na svete? Podľa vedcov je zoznam najnepríjemnejších zápachov takýto.

Pokazené vajíčka, zhnité potraviny, zvratky či mŕtve zviera. Nech je zápach akokoľvek nepríjemný, nič nezastaví vedcov v snahe zistiť, ktorý zápach je najviac odporný. Okrem toho, zaujímavé je aj zistenie, prečo sú pre nás niektoré zápachy natoľko neznesiteľné. Ukázalo sa, že za všetko je v tomto prípade zodpovedná molekulárna štruktúra.

V roku 2007 bola vykonaná štúdia, ktorá skúmala vzťah medzi usporiadaním molekúl v látkach a odpudivosťou ich zápachu. Ukázalo sa, že významnú úlohu zohráva nielen štruktúra molekúl, ale napríklad aj molekulová hmotnosť a elektrónová hustota. Ťažšie molekuly zaberajúce viac priestoru, sú považované za páchnuce a tie ľahké, nám zas voňajú príjemne. Napríklad taký butanol nám páchne ako hnijúce drevo, kým limonén nám príjemne vonia po citrusoch.

Foto: unsplash

Okrem toho, vedci tvrdia, že istú úlohu zohráva aj evolúcia. Najviac odpudivé sú pre nás zápachy takých látok, ktoré by nás mohli ohroziť na živote. Napríklad, laboratórne potkany, nikdy nemali skúsenosť s mačkou, napriek tomu však reagovali splašene, keď vo vzduchu zacítili mačací zápach.

Ktoré sú tie najodpudzujúcejšie zápachy pre človeka?

Urán

Foto: Pixabay.com

Najnovšia štúdia ukázala, že planéta Urán smrdí ako pokazené vajcia.

Durian

Foto: Public domain

Toto ovocie smrdí tak nepríjemne, že nedávno dokonca zapríčinilo evakuáciu školy. Niekde v areáli školy totiž toto ovocie začalo hniť a ventilácia zápach rozniesla po škole a študenti si mysleli, že došlo k úniku plynu.

Raflézia Arnoldova

Foto: By Henrik Ishihara Globaljuggler, Wikimedia Commons

Aby ste si dokázali predstaviť zápach tejto rastliny, skombinujte zápach hnijúcej mŕtvoly, rybaciny a smradľavých ponožiek. Rastlina sa vyskytuje najmä v ázijských krajinách a okrem toho, že strašne smrdí, ide o najväčšiu kvetinu na svete. Kvitne len 4 až 5 dní a cieľom zápachu je prilákať čo najviac hmyzu a zvýšiť tak šance na opelenie. Nanešťastie, tak ako mnohým iným druhom, aj tejto rastline hrozí vyhynutie.

Vieux Boulogne syr

Pokiaľ vám záleží aj na vôni jedla, ktoré jete, tento syr zrejme do úst nedáte, pretože patrí medzi najsmradľavejšie na svete.

Starobylé výkaly

Ak by ste boli zvedaví, výkaly zapáchajú aj po 700 rokoch a to mimoriadne nepríjemne. Prišla na to skupina dánskych vedcov, ktorým sa podarilo objaviť 700 rokov starú latrínu.

Mravčiar Tamandua

Tamandua on the branch

Aj keď vyzerá toto zvieratko na pohľad rozkošne, priblížiť by ste sa k nemu, nechceli. Aj keď sa hovorí, že najsmradľavejším živočíchom je tchor, Tamandua je až sedemkrát smradľavejší. Svojim zápachom totiž odpudzuje zo svojho teritória nepriateľov.

Aký najhorší zápach ste doteraz zažili vy? Podeľte sa s nami v komentároch.

Pozri aj: Červené bodky na pohlavných orgánoch či olizovanie túlavého psa. Vedci klasifikovali 6 typov znechutenia a zistili, že všetky sú pre nás dobré

sciencealert
Príbehy
0
Komentovať (0)