Foto: Pixabay.com

Taliansko, Španielsko, Veľká Británia, Portugalsko – to sú, podľa portálu eSky, najpopulárnejšie dovolenkové destinácie Slovákov, Čechov, Poliakov, Maďarov a Bulharov.

V týchto krajinách radi trávime dovolenky, predĺžené víkendy a tiež populárne city breaks. Aké atrakcie tu čakajú a čo sa naozaj oplatí vidieť v krajinách, ktoré si Európania vyberajú ako ciele svojich ciest?

Inšpirácia, hľadanie ponúk, plánovanie cesty, rezervácia a nakoniec čakanie na dovolenku – spoločnou črtou veľkej časti Slovákov a Čechov, Poliakov, Maďarov a Bulharov je, že hľadajú letenky a hotely na začiatku roka. Najväčší nárast záujmu o cestovanie a veci s tým spojené však môžeme pozorovať v máji a septembri. Vtedy doslova každý začína rozmýšľať o cestách a cestovaní.

Obyvateľstvo strednej a východnej časti Európy vo všeobecnosti smeruje svoje dovolenky skôr do južných krajín – do Španielska, Talianska či Francúzska. Analýzy eSky.sk zároveň ukazujú, že veľká časť Európanov chodieva navštevovať svojich priateľov a známych vo Veľkej Británii. Pre Poliakov a Bulharov zase nie je neobvyklé, ak svoje dovolenky trávia vo svojej domovskej krajine – Baltské či Čierne more každoročne priláka množstvo domácich turistov. V poslednom čase je však Čierne more populárnejšie v Českej republike.

Otázka teda znie: Aké atrakcie čakajú na turistov v krajinách, ktoré si najčastejšie vyberajú za svoju cieľovú dovolenkovú destináciu?

Taliansko

Foto: Pixabay.com

Na severe Talianska, na polceste medzi Milánom a Benátkami, sa rozprestiera perla severného Talianska – Gardské jazero, známejšie ako Lago di Garda. Oblasť okolo jazera sa vyznačuje miernym podnebím, bujnou stredomorskou vegetáciou a prekrásnou krajinou. Skvelé miesto na oddych v lone prírody!

Foto: Pixabay.com

Na južnom pobreží zase stojí za návštevu mestečko Sirmione, ktorého centrálna časť sa rozprestiera na malebnom polostrove. Môžete tu objaviť pozostatky stredovekých budov a obydlí z rímskych čias. Zaujímavosťou je nepochybne fakt, že jediná prístupová cesta do starej časti mesta vedie cez padací most hradu Sirmione – práve tento most je spojivom medzi pevninou a historickým jadrom mesta. Historická budova hradu navyše patrí k najlepšie zachovaným historickým hradom v celom Taliansku.

Foto: Pixabay.com

K obľúbeným destináciám patrí aj očarujúce Malcesine so svojimi krásnymi výhľadmi na Lago di Garda, množstvom uličiek a námestí, malebným prístavom a hradom Castello Scaligieri zo 6. storočia. Je to perfektné miesto pre tých, ktorí milujú prechádzky úzkymi uličkami či posedávanie na námestíčkach pri výbornom gelate. Milovníci prekrásnych výhľadov sa zase môžu nechať vyviezť unikátnou rotačnou lanovkou na Monte Baldo – výhľady z tohto miesta vás nadchnú!

Španielsko

Foto: Pixabay.com

V Andalúzii nájdete všetko, čo sa spája so Španielskom – slnko, piesočnaté pláže, flamenco, kastanety a dobiela sfarbené dedinky. Slnkom zaliate pobrežia a biele mestečká, ukryté vysoko v horách, sú úplne inou časťou Andalúzie, než ktorá je známa z najväčších turistických rezortov.

Foto: Pixabay.com

Približne päťdesiat kilometrov od Malagy sa nachádza Frigiliana, považovaná za najkrajšiu bielu dedinku na pobreží Costa del Sol. Toto miesto vás uchváti svojou typickou architektúrou s bielymi domčekmi, oranžovými dlaždicami, množstvom kvetov a okrasných kríkov a krásne modrou oblohou. V historickej časti dedinky, nazývanej Barribarto, môžete zacítiť stále prítomnú atmosféru mauritánskych dôb. Počas dlhých stáročí spoznala Frigiliana tri rôzne kultúry a náboženstvá: judaizmus, kresťanstvo a islam. Z tohto dôvodu sa tu každoročne, vždy na konci augusta, slávi Festival troch kultúr.

Veľká Británia

Foto: Pixabay.com

Ak si ako čas návštevy svojej rodiny či známych žijúcich v Spojenom kráľovstve vyberiete leto, môžete zacítiť pravú dovolenkovú atmosféru. Hitom na Ostrovoch je Cornish, ktorého úchvatná scenéria priťahuje nie len Britov, ale aj bežných turistov, celebrity či surferov z celého sveta.

Foto: Pixabay.com

Mestečko Weymouth, ležiace pri Lamanšskom prielive blízko zátoky, kam ústi rieky Wey, je zase populárne kvôli svojej mikroklíme s, pre túto oblasť netradičným, stredomorským charakterom. Keď tu budete, určite sa zájdite pozrieť na Weymouth Bay, odkiaľ je nádherný výhľad na pobrežie Jurassic Coast, zapísané na Zozname svetového dedičstva UNESCO. Weymouth ale ponúka niekoľko atraktívnych možností na trávenie voľného času. Obzvlášť potešení budú fanúšikovia plachtenia, praktizovaniu tejto aktivity totiž miestne prostredie veľmi svedčí. V roku 2012 sa tu dokonca konala časť zo súťažného programu olympijských hier. Počas sezóny lokalita hostí aj viacero festivalov, okrem iného Weymouth Carnival (15. augusta) alebo Weymouth Beach Motocross Race (28. októbra).

Portugalsko

Foto: Pixabay.com

Ak hľadáte výborné miesto na dovolenku, stredná časť portugalského pobrežia bude dobrou voľbou. Región sa nachádza medzi riekami Duero a Tag a ponúka krásne piesočnaté pláže, borovicové lesy a mierne podnebie, zatiaľ čo krajina vo vnútrozemí je drsnejšia a viac hornatá – s najvyšším pohorím v Portugalsku, nazývaným Serra da Estrela. Preto sa na tomto mieste budú cítiť ako doma milovníci opaľovania a mora, rovnako ako tí, ktorí sa najlepšie cítia v horách pri lezení.

Foto: Pixabay.com

Ak si za svoju cieľovú destináciu vyberiete Portugalsko, navštívte pôsobivé mesto Óbidos. V súčasnosti leží Óbidos niekoľko kilometrov od oceánu, no pred stáročiami sa jeho hranice priam dotýkali vĺn. Dláždené ulice mesta sa doslova kúpu v záplave kvetov a budovy natreté žltou, modrou a bielou farbou už len dotvárajú impozantnú mestskú kulisu. Aj Óbidos nájdete v Zozname svetového dedičstva UNESCO – konkrétne jeho časť, obklopenú stredovekými hradbami. Tu sa čas dávno zastavil, samozrejme v tom najlepšom zmysle slova.

Najnovšie články