Foto: Pixabay

Vzácny astronomický jav, ktorý v dávnej minulosti považovali aj za trest bohov, úplne vymizne. Čo je však príčinou?

21. augusta sa v Spojených štátoch Amerických očakáva úplné zatmenie Slnka, udalosť, ktorá sa naposledy za Atlantikom zopakovala v r. 1918. Viete však, že naši potomkovia možno nikdy zatmenie Slnka nezažijú?

Dôvodom je, že Mesiac sa každým rokom vzdiali od Zeme o štyri centimetre. O 600 miliónov rokov toto nebeské teleso nebude dostatočne veľké na to, aby prekrylo celý disk Slnka a spôsobilo jeho úplné zatmenie.

Total Solar Eclipse of August 1, 2008

Za úplné zatmenie Slnka môžeme vďačiť matematickej náhode. Vzdialenosť Slnka od Zeme je približne 400-krát väčšia, než vzdialenosť Mesiaca od Zeme a takisto má naša hviezda aj 400-krát väčší priemer. Pomer veľkostí Slnka a Mesiaca je takmer presne rovnaký ako pomer ich vzdialeností od Zeme. Keď sa teda stretne v jednej línii Slnko, Mesiac a Zem, Mesiac Slnko zastrie a spôsobí tak jeho úplné zatmenie.

Rozoznávame viacero typov zatmení, pretože obežná dráha Mesiaca nie je rovnomerná a vzdialenosť obehu od Zeme sa pohybuje medzi 406 tisíc km a 356 tisíc km.

V prípade, že sa Mesiac nachádza na vzdialenejšom konci orbitu, Slnko nedokáže kompletne zakryť a my môžeme pozorovať prstencové zatmenie, akoby horiacu obruč okolo Mesiaca.

Hinode Captures Images of Partial Solar Eclipse

Čiastočné zatmenie Slnka nastáva, keď Mesiac prekrýva iba časť hviezdy. Kombináciou oboch dochádza k hybridnému zatmeniu.

Keďže ani dráha Zeme okolo Slnka nie je po celom obvode rovnaká, v zime sa k Slnku približujeme a v lete zase vzďaľujeme, v zimnom období môžeme častejšie pozorovať prstencové zatmenia Slnka a v letnom úplné.

From a Million Miles Away, NASA Camera Shows Moon Crossing Face of Earth

Úplné zatmenie Slnka sa opakuje približne raz za 18 mesiacov, ostatné sú častejšie.

No a prečo sa Mesiac od Zeme vzďaľuje? Mesiac pravdepodobne vznikol pred 4,5 miliardami rokov zrážkou telesa o veľkosti Marsu so zemským povrchom. Vtedy sa nachádzal iba vo vzdialenosti 23 tisíc km, teda 15-krát bližšie než je dnes. Zatmenia Slnka boli oveľa častejšie a pozorovateľné na väčšom území.

moon

Vzájomné gravitačné pôsobenie Zeme a Mesiaca má za následok, že sa náš satelit od nás vzďaľuje, vydutie oceánu spôsobeného gravitáciou Mesiaca zároveň zväčšuje priemer jeho obežnej dráhy a znižuje obehovú rýchlosť. Spomínané 4 centimetre za rok.

Od čias dinosaurov sa veľkosť Mesiaca na oblohe zmenila iba nepatrne. Keď si však uvedomíme, že čas je relatívny a zamyslíme sa, ako dlho prebiehajú procesy vo vesmíre, uvedomíme si, že Mesiac sa mrknutím oka zmenší na nepatrnú guličku na oblohe a zatmenie Slnka už viac možné nebude.

Pozri aj: 10 vecí, ktoré sa udejú so Zemou, keď zmizne Slnko. Ak si myslíte, že zanikne všetok život, ste na omyle

iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)