foto: inhabitat.com

Počuli ste už o Trumpovom tzv. America First Energy Plan (Americkom energetickom pláne)? Ide o plán, ktorého cieľom je zabezpečiť ťažko pracujúcim Američanom nižšie ceny za energie a energetickú nezávislosť od iných krajín. Očividne sa mení na Oil and Gas First Energy Plan, teda plán týkajúci sa ropy a plynu.

Tento týždeň Ministerstvo vnútra Spojených štátov Amerických ohlásilo ponuku na predaj takmer 300 tisíc km² federálnych vôd na pobreží štátov Texas, Florida, Louisiana, Alabama a Mississippi. V návrhu sú zahrnuté všetky územia federálnych vodných plôch dostupné v Golfskej oblasti Mexika, údajne majú byť použité na rozvoj možností využívania a výskum fosílnych palív.  

Článok pokračuje pod videom ↓

Na stránke Bieleho domu USA WhiteHouse.org pribudlo nedávno pod hlavičkou otázky týkajúcej sa energetiky z Trumpovej administratívy vyjadrenie, že rozumná energetická politika musí začať priznaním, že Amerika má k dispozícii obrovské množstvo zatiaľ nedotknutých energetických zásob a to priamo pod nosom. Predchádzajúce tvrdenie podporujú aj tým, že predaj má už aj presný dátum. Podľa všetkého je naplánovaný na 16. augusta 2017. Množstvo pozemkov a vodných plôch, ktoré chcú predať sa pohybuje v obrovských číslach. Hovorí sa o 33,5 miliardách až takmer 175 miliárd litrov ropy a 0,55 až 1,3 miliónov km² plynu.

flickr.com

Vo svojom vyjadrení nedávno dosadený člen sekretariátu Ministerstva vnútra, Ryan Zinke, vyhlásil: „Sprístupnenie viacerých federálnych pozemkov a vodných plôch  ťažbe ropy a plynu je základným pilierom plánu prezidenta Donalda Trumpa, ktorého cieľom je zabezpečiť Amerike energetickú nezávislosť od iných krajín. Spomínané územia sú životne dôležitou súčasťou tejto stratégie, pomocou ktorej chce poskytnúť priemyslu, štátu a miestnym komunitám nové ekonomické príležitosti, pracovné miesta a zabezpečiť domácu energiu, čím by sa znížila nutnosť dovážať ropu zo zahraničia.“

Prezident Donald Trump však akosi opomína uznať potenciál čistej energie z hľadiska pracovných miest a vyrobenej energie v Spojených štátoch. Taktiež by sa nemalo zabúdať na katastrofu nemalých rozmerov, ktorú spôsobila pred siedmimi rokmi, v roku 2010 obrovská ropná škvrna v oblasti Mexika.

commons.wikimedia.org

Ministerstvo vnútra sa vyjadrilo aj k podmienkam predaja, ktoré obsahujú klauzulu o ochrane biologicky citlivých zdrojov, znížení negatívnych dopadov na chránené druhy a vyhnutí sa potenciálnym konfliktom spojených s rozvojom ťažby ropy a plynu v danej oblasti. Je však takmer nemožné, aby ministerstvo zaručilo, že sa v budúcnosti nezopakuje incident s únikom ropy a vznikom ropnej škvrny.

The Independent sa vyjadrilo, že Barack Obama, bývalý prezident schválil podobný návrh na prenajatie miliónov akrov v Golfskej oblasti v Mexiku, avšak predtým, než opustil svoj prezidentský post zakázal akékoľvek vrty na pobreží Atlantiku a v Arktickej oblasti.

Pozri aj: Globálne otepľovanie zrejme neexistuje. Trumpov tím odstránil všetky informácie ohľadom zmeny klímy z webu Bieleho domu

interez.sk (Petra Sušaninová) inhabitat.com
Uložiť článok

Najnovšie články