Foto ilustračné: Wikimedia commons (tato grasso)

Človek by si rád myslel, že už všetko videl a zažil.

To, čo je nepoznané, je totiž neraz zdrojom strachu. Napríklad taký oceán je plný stvorení, s ktorými doteraz človek ešte nemal tú česť. Títo potápači však nemajú strach a ako píše The Washington Post, v hlbinách neďaleko britského pobrežia natrafili na obra medzi medúzami.

Obor medzi medúzami

Medúzu ste už iste videli aspoň v dokumentárnom filme, vedeli ste však, že môže dorásť do veľkosti niekoľkých metrov? Len pred niekoľkými dňami sa biologička Lizzie Daly s kolegami potápala neďaleko britského pobrežia, keď v diaľke uvidela obrovské stvorenie. Keď priplávala bližšie, zistila, že je to obrovská medúza druhu Rhizostoma pulmo (koreňoústka pľúcnatá). Aj keď stretnúť medúzu v mori nie je nič nezvyčajné, táto medúza predsa len nezvyčajná bola. Medúza totiž bola väčšia, ako samotná biologička.

Snaha o ochranu života v moriach

Našťastie, s Lizzie sa v tom čase potápal aj kameraman Dan Abbott, vďaka čomu mohli obrovskú medúzu natočiť. Dalyová a Abbott niečo takéto neočakávali ani vo sne, no prítomnosť obra im jednoznačne urobila radosť. Pôvodne sa totiž šli potápať v rámci udalosti s názvom Wild Ocean Week, ktorej cieľom je zhromaždiť financie pri organizáciu Marine Conservation Society (MCS).

MCS je nezisková organizácia, ktorej cieľom je chrániť pobrežia v okolí Veľkej Británie. Okrem toho spolupracuje s rybármi, aby našli čo najmenej škodlivé spôsoby rybolovu a zároveň aj so zákazníkmi, ktorých učia nakupovať morské plody udržateľným spôsobom.

Živí sa kôrovcami a plantkónom

Biologička sa pre The Washington Post vyjadrila, že niečo takéto ešte nikdy nevidela. Medúzy totiž svoj život začínajú ako milimeter veľké stvorenia a v dospelosti ich klobúky merajú v priemere 40 až 90 centimetrov. Je teda zázrak, že táto dorástla do takejto úctyhodnej veľkosti. Tento druh medúzy najčastejšie nájdete v oblasti Stredomoria a britského pobrežia, živí sa rybami, drobnými kôrovcami a planktónom. Ako iné druhy medúz, aj táto má pŕhlivé bunky, pre človeka však tento druh nie je nebezpečný a okrem toho, obor pôsobil mierumilovne, biológovia sa preto nebáli, že by na nich zaútočil.

View this post on Instagram

SO THIS JUST HAPPENED😱💙 Diving with a giant barrel jellyfish! I could not think of a better way to celebrate the end of #WildOceanWeek. The full video of the dive is LIVE right now! I'll put the link in my stories if anybody wants to spend just two minutes watching this breathtaking moment coming face to face with a barrel jellyfish THE SAME SIZE AS ME while diving off of the coast of Falmouth 💙 What an unforgettable experience, I know barrel jellyfish get really big in size but I have never seen anything like it before! For anybody who is in Cornwall do come on down to Maenporth tomorrow at 12pm for a beach clean. There should be a good crowd of us rounded up now so it will be fun – and it will be followed by a small talk about the trip! Thank you Wild Ocean Week and of course the @sharkman_dan for the incredible footage 🎥😍

A post shared by Lizzie Daly (@dalylizzie) on

V posledných rokoch je obrov viac

Aj keď medúzy sú bežne menších rozmerov a vážia do 35 kilogramov, TheSun píše, že za posledných 15 rokov sa v hlbinách už viackrát podarilo natrafiť na obra. Okrem toho, v mesiacoch máj a jún je možné vidieť zvláštny úkaz, kedy stovky medúz vyplaví voda na pobrežie.

sciencealert, thewashingtonpost, thesun
Uložiť článok

Najnovšie články