foto: Google Maps

erik / / Slovensko
Mapy Slovenska nemusia byť iba nudné a strohé. O tom vás presvedčí náš výber tých najkurióznejších a najzaujímavejších máp, na aké môžete na slovenskom internete naraziť.

To, aký tvar má naša malá a útulná Slovenská republika na mape sveta, snáď nie je nutné nikomu ukazovať. Takmer každý z nás ju dokáže bez problémov ukázať na glóbuse a pokiaľ nie ste rodený Američan, ktorý žije v predstave, že sme ešte stále s Českom jeden štát, viete si v mysli vybaviť aj jej tvar alebo reliéf. Na severe krásne a nebezpečné pohoria, na juhu slnečné a teplé doliny. Nespočetné množstvo väčších či menších riek a potôčikov, lesy, háje, lúky a jaskyne, moderné či historické dediny a mestá. Pri vzniku sveta zrejme niekto toto všetko hodil do obrovského mixéru, pustil na plný výkon a vzniknutý mix vylial na voľné priestranstvo. Inak si totiž nevieme vysvetliť, ako je možné, že naša krajina dostala do vienka kúsok všetkého. Teda až na to more, ale s tým sme sa už zmierili. Koniec koncov, nikto nie je dokonalý.

Zachytiť takéto množstvo vecí na jednu prehľadnú mapu preto nie je žiadna sranda a vyžaduje si spoluprácu študovaných geografov, geológov, hydrológov, speleológov a mnohých ďalších latinských názvov. Práca je to skutočne náročná, často trávite celé dni v teréne a získanie uspokojivých výsledkov si vyžaduje celé dni analyzovania nameraných hodnôt. Ak si ale myslíte, že takéto „fyzické“ mapy sú tie jediné, aké o našej malej krajine existujú, ste na obrovskom omyle. Internet totiž doslova prekypuje rozličnými netradičnými typmi máp, ktorých úlohou nie je vždy iba poučiť, ale aj pobaviť. Dali sme si preto tú námahu, aby sme vám priniesli prehľad tých najkurióznejších a najnetradičnejších máp Slovenskej republiky, ktoré vám našu domovinu ukážu v úplne inom svetle. Viac už v našom videu.

Viac podobných videí nájdeš na našom YouTube kanáli.

Pozri aj: Keď uvidíte tieto mapy, už nikdy sa nebudete pozerať na Slovensko tak, ako predtým

0
Komentovať (0)