Reprofoto: Youtube

Veda napreduje závratným tempom.

Tímu vedcov z MIT, ktorý viedol Steven Barrett, sa podarilo vyvinúť lietadlo, ktoré pre let nepotrebuje žiadne palivo. Je poháňané elektro-aerodynamikou a symbolizuje budúcnosť letectva. Vedci sa vyjadrili, že lietadlá by nemali mať turbíny a hlučné motory. Mali by sme skôr lietať na „niečom nehlučnom so štipkou modrej žiary“. Samotní tím vedcov prirovnal svoj výtvor k lietadlám zo Star Treku.

Článok pokračuje pod videom ↓

O niečo podobné sa vedci pokúšali už v 20. rokoch. Raz sa dokonca pokúšali vyvinúť aj antigravitančý systém, čo sa nepodarilo dodnes. Tiché lietadlo poháňané aerodynamikou bolo možné zostaviť, avšak doteraz nám v ceste stáli limitované technológie. Tie sa však rozvíjajú raketovým tempom. Medzi rokmi 2016 až 2018 vedci pracovali na lietadle, ktorého krídla sa rozpínajú na šírku piatich metrov.

Paramount Pictures

Ako to celé funguje?

Na týchto krídlach je rozmiestnené množstvo tenučkých elektród, ktoré sú káblami prepojené s kabínou. Na chvoste lietadla sa nachádza aerofoil, teda zakrivený povrch, ktorý dáva lietadlu schopnosť vzniesť sa do vzduchu. Vďaka tomuto „kúzlu“ lietajú aj lietadlá, ktoré poznáme dnes. Na krídlach lietadla sú pozitívne elektródy nabité na 20-tisíc voltov, zatiaľ čo na chvoste sú negatívne elektródy nabité rovnako na 20-tisíc voltov.

Vpredu sú z dusíkových molekúl odstránené elektróny, vďaka čomu sú produkované ióny. Tie sú vysielané do zadnej časti lietadla, čím vzniká ionický vietor a tento jav dáva lietadlu ťah. Základným nápadom bolo teda ionizovať vzduch, čo znamená odstrániť z neho elektróny. Dalo by sa to teda prirovnať k sile, ktorá vzniká, keď si o hlavu pošúchate balón.

Lietadlo je v súčasnosti len prototypom, no počas testov bolo schopné zaletieť 60 metrov za 12 sekúnd. Efektivita technológie tak vyšla na 2,6%. S vyššou rýchlosťou sa však efektivita zvyšuje, tak ako je tomu aj u dopravných lietadiel. Pri potenciálnej rýchlosti 1 080 kilometrov za hodinu, by tak bola efektivita lietadla 50%. Táto technológia sa však skôr podobá procesu, ktorý prebieha v rakete, keď mieri do vesmíru.

Vychytávanie múch

Ako sme už spomenuli, lietadlo ako aj celá technológia sú stále len prototypom, takže sú v štádiu vývoja. Vzrušujúce sú však možnosti, ktoré s touto technológiou prídu v budúcnosti. Môžeme sa tešiť na výrazný pokrok v letectve a kto vie, možno budeme tvorcov Star Treku o pár rokov označovať za vizionárov. V najbližších rokoch budú prebiehať ďalšie testy a je možné, že v budúcnosti tieto lietadlá nahradia súčasné dopravné Boeingy a Airbusy. To je však ešte stále vzdialená budúcnosť.

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články