Na zmiernenie vplyvu vysokých cien energií vláda vyčlenila spolu päť miliárd eur, z toho 1,5 miliardy v tomto a 3,5 miliardy v budúcom roku. Presnú schému pomoci pre firmy a organizácie vláda predstaví v horizonte niekoľkých týždňov, pre domácnosti pravdepodobne až v novembri. Počas stredajšieho rokovania tripartity o štátnom rozpočte to povedal premiér Eduard Heger (OĽANO).
Treba schváliť rozpočet
“Päť miliárd eur naša vláda vyčlenila na pomoc v zápase s energetickou krízou. To je päť percent hrubého domáceho produktu (HDP),” priblížil Heger. Ostatné štáty sa podľa neho hýbu pri takejto pomoci v rozmedzí dvoch až troch percent. “Nenecháme nikoho v štichu. Pre nás je najvyššia priorita to zvládnuť, zvládnuť to veľmi dobre a myslím si, že práve tá obálka päť miliárd je jasným dôkazom, že to tak aj myslíme,” povedal Heger. Dodal, že podmienkou na doručenie pomoci je schválenie štátneho rozpočtu v Národnej rade (NR) SR.

Použitie bude predstavené v najbližších týždňoch
Pripravovaný rozpočet je podľa premiéra výnimočný. “Je to rozpočet, ktorý je zostavovaný v energetickej kríze, ktorú sme tu nemali od druhej svetovej vojny a Slovensko nezažilo takúto situáciu, v akej sa nachádza,” uviedol Heger. Predložený materiál nie je podľa premiéra štandardný rozpočet, v ktorom si koaličné politické strany presadia svoje priority.
Použitie piatich miliárd eur sa bude podľa premiéra odvíjať práve od opatrení, ktoré chce spolu s ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom v najbližších týždňoch predstaviť. V návrhu novely zákona o rozpočte na tento rok aj v predstavenom návrhu rozpočtu na rok 2023 sú zatiaľ tieto peniaze v kapitole Všeobecnej pokladničnej správy, čo kritizovali opozičné strany, vrátane SaS.
Marek vyrába veci z kože: Krokodíl stojí aj 800 €. V obchodoch často zavádzajú, zákazník to nerozozná
Berlusconi organizoval orgie s dievčatkami, o Obamovi hovoril ako o opálenom chlapcovi. Jeho život bol škandalózny
Muž tvrdí, že objavil „bič“ na podvodníkov: Slovenské banky vysvetľujú, ako by mali klienti reagovať
Zuzana a Juraj žijú 8 rokov v zahraničí, mali sobáš na pláži: Svadba v 5* hoteli na 4 noci nás vyšla 6 600 eur
Filippo je autobusár: Cestujúceho môžem odmietnuť prepraviť. Ľudia si neuvedomujú, že za zápchy nemôžem
Druhý pilier čakajú zmeny, štát na ľudí prichystal “pascu”. Podľa odborníka by sme sa nemali nechať oklamať













Nahlásiť chybu v článku