Foto: SPBer [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

Nemecké mesto ponúka milión eur tomu, kto dokáže, že neexistuje.

Nemecké mesto Bielefeld, ktoré je už dlho terčom odľahčenej internetovej konšpiračnej teórie tvrdiacej, že v skutočnosti neexistuje, ponúka veľký balík peňazí tomu, kto dokáže, že je to pravda.

Bielefeld sa nachádza v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko vo vládnom obvode Detmold. Má rozlohu 257,8 km². Nadregionálne je známe svojou univerzitou a futbalovým klubom Arminia Bielefeld. Sídli tu známa internacionálna rodinná potravinárska firma Dr. August Oetker AG. O tomto meste sa rozšírila internetová fáma, vtip, ktorá hovorí o tom, že mesto Bielefeld neexistuje a je vymyslené ako sprisahanie proti celému svetu.

Predstavitelia Bielefeldu preto v stredu 21. augusta uviedli, že dajú milión eur človeku, ktorý predloží nevyvrátiteľný dôkaz o neexistencii mesta.

Foto: Zefram [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons
Zástupcovia Bielefeldu povzbudili záujemcov o odmenu slovami, že “kreativite sa medze nekladú”, ale zároveň upozornili, že oprávnenie získať cenu zaručí účastníkovi iba nezvratný dôkaz.

Myšlienku, že Bielefeld neexistuje, začal šíriť počítačový odborník Achim Held, ktorý toto satirické tvrdenie zverejnil na internete v roku 1994 a chcel si tak “vystreliť” z online konšpiračných teórií.


Dokonca aj nemecká kancelárka Angela Merkelová raz zo žartu zapochybovala o existencii Bielefeldu, “ktorý sa údajne nachádza približne 330 kilometrov západne od metropoly Berlín”, napísala v stredu tlačová agentúra AP.

0
Uložiť článok
Komentovať