Foto: Unsplash.com

Aj keď sa môže na prvý pohľad zdať, že Spojené štáty americké sú krajina, ktorej zvyky sú známe po celom svete, a to najmä z filmov a kníh, stále sú tu zvyky, ktoré môžu prekvapiť mnohých turistov.

Portál eSky.sk pre vás pripravil niekoľko užitočných tipov, ktoré si musíte pamätať pri vašej návšteve Ameriky. Ako sa chovať správne pri návšteve Spojených štátov ako turista, či na pracovnej ceste?

Najlepšie je pozorovať správanie miestnych obyvateľov, minimálne na začiatku cesty a to hlavne v situáciach, kedy si nieste istí, ako reagovať. Hoci sú Spojené štáty americké veľká krajina, čo sa „hodí“ na západnom pobreží, nemusí platiť na východnom. Avšak, stále sú tu zvyky, ktoré prepájajú všetky štáty Ameriky – radí Tomasz Keczmarek, marketingový manažér pre stredovýchodnú Európu z eSky.

Hi! How do you do?

Foto: Unsplash.com

Američania sú ako národ veľmi otvorení a zhovorčiví. Na každom kroku – či už ste v obchode, kaviarni alebo parku – budete počuť Hi! How are you? Je to úplne normálne. Je ale dôležité poznamenať, že ktokoľvek sa vás opýta, ako sa máte, chce počuť iba jednoduché: Fine, thank you! Iba tí najbližší chcú v skutočnosti poznať aké máte problémy a náladu.

Američania majú radi ľudí, ktorí prechovávajú k životu pozitívny prístup. Preto sa usmievajte tak často, ako to je len možné, aby ste šírili pozitívnu energiu okolo seba.
V USA môžete byť sami sebou! Nikoho neprekvapí váš originálny účes, či snehule na nohách počas leta. Miestni obyvatelia majú radi originálne oblečenie a vkusné doplnky od dizajnérov.

V reštaurácii

Foto: Unsplash.com

Američania sa stravujú „vonku“ pomerne často. Je to aj z toho dôvodu, že ceny za prípravu jedla z nakúpených potravín sú často porovnateľné s cenami v reštauráciách. Bežné sprepitné sa pohybuje medzi 10 až 20% z celkovej ceny účtu. Na mnohých miestach je sprepitné už zarátané v účte (približne 15%), no ak je zákazník nespokojný, môže požiadať o jeho odstránenie.

Keď príde čas jesť, Američania veľa jedia s holými rukami. Hamburgre, hranolčeky či kuracie krídelká. Ak ste v USA, nehanbite sa jesť s rukami a ochutnajte všetky populárne jedná. Samozrejme, vo viac elegantných reštauráciách sa správajte podľa etikety. Napríklad, ak je soľ na opačnej strane stola, slušne požiadajte niekoho, aby vám ju podal – nenačahujte sa cez ostatných. Taktiež nerozprávajte s plnými ústami. Nesluší sa to.

Pamätajte si, že porcie v Spojených štátoch sú XXL. Ak nezvládnete všetko zjesť, nechajte si jedlo zabaliť a zoberte si ho so sebou domov. Pamätajte, že nad prílišnou veľkosťou porcie by ste sa nikdy nemali sťažovať – urazili by ste tým kuchára.

Na pracovnom stretnutí

Foto: Unsplash.com

V Amerike panuje pracovný étós a preto je veľa Američanov profesionálne aktívnych. Takzvaný American dream je stále niečo, to by chcel dosiahnuť každý a preto je veľa ľudí motivovaných prácou.

Dôslednosť je základom celej biznis etikety v Spojených štátoch. V USA každý rešpektuje pracovný čas a ostatných, lebo čas sú peniaze. Aj kvôli 5 minútovému meškaniu by ste mali svojho partnera informovať včas, aby ste nezanechali zlý dojem hneď na začiatku.

Tituly sa v Amerike používajú veľmi zriedkavo a aj obchodné stretnutia sú vedené veľmi uvoľnene. Avšak, je veľmi dôležité byť pripravený, mať prezentáciu, štatistiky a všetko musí byť pekne upravené a vyšperkované. Počas stretnutí choďte rýchlo k veci a dodržujte plán a čas.

Najnovšie články