Foto: svs.gsfc.nasa.gov

Počas včerajšieho dňa, vyslalo Slnko dva silné lúče. Jeden z nich bol taký silný, že ide o najsilnejší lúč od roku 2008. Prvý sa objavil okolo 11:10 a druhý okolo 14:02 nášho času.

Prvý záblesk bol klasifikovaný ako X2.2. a druhý, mohutnejší ako X9.3. Trieda X predstavuje najintenzívnejšie slnečné lúče. Číslo vyjadruje intenzitu. Napríklad X2 je 2-krát silnejší ako X1. X9, je tak až 9-krát silnejší ako X1. Neoficiálne sa však hovorí až o lúči X10 a o tom, že v histórii pozorovaní ešte nebola zaznamenaná silnejšia erupcia priamym smerom k Zemi, ako včera.

Lúč o sile X9.3, tak bol najsilnejší od decembra v roku 2008. Tieto lúče prinášajú prekrásnu polárnu žiaru, ale dokážu vo výraznej miere prerušiť satelitné spojenie. Naša najbližšia hviezda pred časom započala svoje slnečné minimum. Počas slnečného minima je hviezda takmer dipolárna. Súčasný slnečný cyklus započal v roku 2008. Bol nezvyčajne pokojný a sprevádzal ho aj veľmi nízky výskyt slnečných škvŕn.

Slnečné žiarenia, ktoré sa vytvárajú počas erupcií majú na Zem veľký vplyv. Pri poslednom sme zažili výpadky rádií na vysokých frekvenciách a zníženú presnosť navigácií na nízkych frekvenciách. Žiarenie môže spôsobiť polárnu žiaru počas toho, ako vstupuje do zemskej magnetosféry. Takže pokiaľ si nechcete nechať ujsť skvostný vizuálny zážitok, prečítajte si viac o výskyte polárnej žiary v tomto článku.

Pozri aj: Zoznámte sa so Steveom: Novoobjavený astronomický fenomén, ktorý je krajší ako polárna žiara

sciencealert.com, imeteo.sk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )