ESA: Dave Markel

Skupina entuziastov, ktorí si na Facebooku zdieľajú fotografie polárnej žiary začala zdieľať obrázky zvláštnej polárnej žiary, ktorú je možné vidieť na severnej pologuli. Eric Donovan, fyzik z univerzity v Calgary, ktorý na fotky narazil zistil, že to nemôže byť klasická polárna žiara.

Fyzik Donovan začal prostredníctvom obrázkov zbierať informácie o údajnej polárnej žiare a zistil, že má niekoľko nezvyčajných vlastností, ktoré sa vymykajú charakteristikám polárnej žiary, ako ju poznáme. Keď sa zistilo, že by mohlo ísť o niečo nové, ľudia na internete si úkaz pomenovali „Steve“.

Klasická polárna žiara vzniká nad obomi pólmi našej planéty a je spôsobovaná tokom nabitých častíc smerom k magnetickému poľu zeme, ktoré narážajú do atmosféry a spôsobujú zhluky svetiel, ktoré vyzerajú ako závesy.

Polárna žiara, ktorú fotografi zaznamenali nevyzerá ako záves, na oblohe vytvára výraznú farebnú čiaru. Donovan za pomoci fotografií tohto úkazu zistil približnú polohu, kde sa úkaz odohráva a následne o ňom zozbieral informácie za pomoci satelitu.

Dave Markel

Prelet satelitom cez úkaz zaznamenal jasné zmeny. Teplota 300 kilometrov nad zemou stúpla o 3000 stupňov celzia. Dáta ukázali, že ide o pás plynov smerujúci na západ rýchlosťou asi 6 kilometrov za hodinu, široký asi 25 kilometrov.

Donovan a jeho kolegovia majú predpoklady o tom, čo by tento úkaz mohlo spôsobovať, no nechávajú si všetky informácie pre seba, kým celú štúdiu neoveria a následne publikujú. Steve údajne nie je nový úkaz, len ho doteraz nespozoroval nikto, kto by ho dokázal odlíšiť od klasickej polárnej žiary. Odkedy sa zistilo, že to nie je klasická polárna žiara, Steve získal viac fanúšikov, ktorí sa ho snažia zachytiť na fotografii.

Ak by ste čakali, že meno Steve dostal úkaz po známom vedcovi Stevenovi Hawkingovi, ste na omyle. Meno dostal pás svetla podľa živého plota z rozprávky Za plotom kde zvieratká pomenovali živý plot Steve, pretože sa ho nechceli báť.

Pozri aj: Jedna z najväčších neobjasnených záhad vesmíru – čo je to vlastne tá tajomná Temná hmota a Temná energia?

interez.sk (Martin Majdák) sciencealert.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )