foto: interez.sk, Jaroslav Novák

Na Pohode už vystupovať mala. Pre meškanie letu ale napokon nedorazila. Teraz to napraví.

O Lykke Li sa organizátori festivalu Pohoda podľa vlastných slov snažili prakticky celú uplynulú dekádu. Na Pohode mala vystúpiť v roku 2019, no pre zrušený let a veľkú snahu docestovať iným letom sa tak nestalo. Agent Lykke Li ale Pohodu ubezpečil, že talentovaná hudobníčka na trenčianske letisko chce prísť hneď ako to bude možné. Pôvodne tak mala byť prvým potvrdeným menom Pohody 2020, no napokon sa jej vystúpenie podarilo potvrdiť až teraz. Pravidelnú účinkujúcu svetových festivalov ako Glastonbury, Coachella a Lollapalooza tak uvida už o pol roka aj návštevníci najväčšieho slovenského festivalu.

Jej piesne sú častou voľbou filmových i seriálových tvorcov a na albumoch sa pravidelne podieľajú producenti najväčších svetových hviezd. I Follow Rivers je vskutku veľký hit, no ako píše Consequence of Sound, najmä najnovší album so sad so sexy prináša „špičkovú reinvenciu Lykke Li“, čoby umelkyne rehabilitujúcej pop v jeho najrôznejších podobách aj v ušiach náročnejšieho poslucháča.

Jej hudbu počuť aj vo filmoch či seriáloch

Lykke Li spolupracovala s manami ako U2, A$AP Rocky, Robin Schulz či na albume režiséra Davida Lyncha. Jej piesne sa objavili v soundtrackoch filmov The Twilight Saga: New Moon, Pretty Little Liars, Divergent Series: Insurgent či v seriáli The Vampire Diaries, účinkovala aj ako modelka pre rôzne značky, či ako herečka v škandinávskom kriminálnom filme Tommy.

Medzi jej najväčšie hity patria piesne ako I Follow Rivers, ktorá sa stala hitom na popredných miestach hitparád v siedmich krajinách Európy, Until We Bleed, Get Some, Little Bit, No Rest for the Wicked, I’m Good, I’m Gone, Dance Dance Dance či novinka s Markom Ronsonom Late Night Feelings a mnohé ďalšie.

Svoje debutové EP s názvom Little Bit vydala Lykke Li v októbri 2007, pričom Stereogum ju okamžite označil za umelkyňu, ktorú treba sledovať. Jej prvý album Youth Novels vyšiel v roku 2008 a producentsky sa na ňom podieľal Björn Yttling zo zoskupenia Peter Björn and John. Album vyhral cenu European Border Breakers Award pre európskeho hudobného nováčika roka.

Yttling sa podieľal aj na nasledujúcom albume Wounded Rhymes z roku 2011, za ktorý získala dve Swedish Grammy Awards, pričom track I Follow Rivers sa stal festivalovou hymnou roka na European Festival Awards. Album sa dostal do koncoročného TOP 10 podľa The New York Times, či do výberu 50 najlepších albumov roka podľa The Guardian. V roku 2014 vydala tretí album I Never Learn, ktorý zaradili medzi dvadsiatku najlepších magazíny ako Rolling Stone či Vulture.

Skvelé recenzie mala aj jej štvrtá štúdiovka so sad so sexy z júna 2018. Okrem Lykke Li sa na albume výraznou mierou podieľal Malay (Lorde, Frank Ocean) a mimoriadne dlhý zoznam kontribútorov. Piesne sú prevažne dielom Lykke Li a kalifornskej pesničkárky Ilsey Juber (Beyonce, Drake, Kanye, Majid Jordan). Album i pieseň Deep End zaradili mezdi najlešie počiny roka viacerí redaktori The Guardian. Tohtoročný hit s Markom Ronson Late Night Feelings zasa zaradili novinári toho istého média medzi naj piesne roka 2019. Rovnaký názor zdieľali aj redaktori portálu Fader či týždenníka Time.

Miliardy vypočutí

Streamy naprieč novými rôznymi službami sa už v prípade Lykke Li rátajú na miliardy. Jej dlhodobým ambasádorom v tíme Pohody je najmä šéf umeleckej produkcie a frontman slovenskej kapely Talkshow Andreas Imrich, ktorý o so sad so sexy okrem iného povedal: „Jej hudba, texty ako aj samotná osobnosť je pre mňa príjemnou inšpiráciou už od prvého albumu a posledný album So sad so sexy už poznám takmer naspamäť. „I follow rivers“ sme občas hrávali ako cover s Tlkshw, takže čo viac dodať… jej koncertu sa už neviem dočkať.“ 

Na Lykke Li sa už istotne nevedia dočkať ani návštevníci Pohody 2020. Tá sa uskutoční tradične na letisku v Trenčíne v dňoch od 9. do 11. júla 2020. Ďalšími zatiaľ potvrdenými umelacmi chystaného ročníka sú aj uznávaný raper Stormzy, gitarové legendy britskej alternatívy The Libertines, hudobný mág a frontman skupiny Radiohead Thom Yorke so svojím projektom Tomorrow’s Modern Boxes a ďalší. Kompletný zoznamdoposiaľ potvrdených mien nájdete na webe festivalu.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )