Krása diamantov je večná. Ich lesk a hodnota lákajú ľudí od nepamäti.

Ako sa však náš svet pomaly mení, menia sa aj trendy v ich spracovávaní. Klasické tvary a dokonalo vyleštené kúsky striedajú moderné verzie. Na výslnie prichádzajú nielen netradičné nebrúsené, ale aj čierne diamanty. Ako tieto druhy vznikli a v čom sa líšia od tých klasických? Poďme spolu nazrieť do sveta gemologických tajomstiev.

Tajomná čierna

Čierne diamanty sú medzi drahokamami naozaj neprehliadnuteľné. Podľa niektorých štúdií vraj majú mimozemský pôvod. Obsahujú totiž stopy dusíka a vodíka, ktoré sa vo vesmíre uvoľňujú pri explóziách hviezdnych supernov. Prírodný čierny diamant je však veľkou vzácnosťou a drahou záležitosťou. Preto väčšina komerčne predávaných vzniká v laboratóriu za pomoci ožiarenia.

Priaznivcov si získavajú najmä ich tajomnou farbou a až kovovým leskom. Najznámejší čierny diamant sa nazýva „Oko Brahmy” a traduje sa, že je prekliaty. Smrť mal priniesť už trom jeho majiteľom. Prvú veľkú filmovú slávu zažil čierny diamant na zásnubnom prsteni Carrie Bradshaw v známom seriáli Sex v meste. Nie je však isté, či sú zásnubné prstene s čiernymi diamantmi populárnejšie najmä vďaka tomu.

Originálne nebrúsené diamanty

A čo vlastne tie nebrúsené diamanty sú? Jednoducho povedané sú to odštiepky, ktoré pri opracovávaní diamantov vzniknú.  Pre niekoho „odpad”, pre iných šanca, ako vytvoriť výnimočný kúsok. Aj keď tieto zbytky takisto patria k najtvrdším nerastom, ich cena je oveľa nižšia. Nemajú rovnaké tvary, líšia sa farbou a nedajú sa ďalej brúsiť a leštiť.

Cestu si k nim ale našli šikovní šperkári. Z nebrúsených diamantov totiž dokážu vytvárať cenovo prijateľnejšie a naozaj originálne kúsky. Skvelo sa vynímajú v minimalistických zlatých náušniciach alebo príveskoch. Už na prvý pohľad zaujmú svojou prirodzenosťou a až „surovým” dojmom.

Jednoduché a neprehliadnuteľné

Oba druhy však zaručene lákajú svojím unikátnym vzhľadom a jednoduchosťou. Šperky s nebrúsenými diamantmi potešia nielen minimalistu hľadajúceho nadčasový kúsok, ale aj ekologicky zmýšľajúceho človeka. Tomu rozhodne dobre padne, že dal šancu veci, ktorá by inak zostala nevyužitá. Nebrúsené diamanty milujú ľudia kráčajúci proti prúdu a hľadajúci dokonalosť v nedokonalosti.

Naopak svadobná obrúčka alebo iný šperk ozdobený čiernym drahokamom poteší tých, ktorí chcú vynikať a stať sa neprehliadnuteľným, či dokonca tajomným.

V spolupráci s Next Generation Luxury
0
Uložiť článok
Komentovať