Foto: Bachledka Ski & Sun

Navštívili sme lyžiarske stredisko v obľúbenej Bachledovej doline.

Najznámejšie lyžiarske strediská vo Vysokých Tatrách zažívajú posledné sezóny krízu obľúbenosti. Kým v minulom roku sa veľká časť návštevníkov sťažovala na preplnené zjazdovky a nedostatok kapacít, v tom aktuálnom je už síce ľudí menej, no odzrkadlilo sa to na cene skipasov. My sme sa rozhodli Vysoké Tatry obísť a navštíviť známu a v poslednom čase prekvitajúcu destináciu cestovného ruchu v letnej aj zimnej sezóne, neďaleko Ždiaru v Belianskych Tatrách. Toto je niekoľko dôvodov, ktoré (možno) presvedčia navštíviť Bachledku aj vás. 

Férová cena a parkovanie zdarma

Záujem o kvalitnú lyžovačku bol počas vianočných prázdnin už tradične obrovský. Inak tomu nebolo ani v Bachledovej doline v lyžiarskom stredisku Bachledka Ski & Sun, kde na rozdiel od návštevníkov obľúbených stredísk vo Vysokých Tatrách zaplatili všetci rovnako. V strediskách pod správou TMR totiž po novom platia „plávajúce ceny“ a skipasy sa počas prázdnin bežne šplhali na úroveň 60 eur. Dôvodom je podľa TMR obmedzená kapacita stredísk a jediným riešením bolo zvyšovanie cien.

Foto: Bachledka Ski & Sun 30. decembra 2018 (Archív TASR)

V Bachledka Ski & Sun za celodenný skipas zaplatí dospelá osoba 25,20 €. Cena platí od 25. 12. až do konca hlavnej sezóny (10. marec). Mimo hlavnej sezóny je možné zalyžovať si ešte o pár eur lacnejšie. Nával návštevníkov počas sviatkov nebol pre Bachledku takým problémom, ako tomu býva vo Vysokých Tatrách. Nové rozšírené kapacity dovolili, aby stredisko navštívilo počas prázdnin v priemere 1500 ľudí denne. Veľkou výhodou strediska je parkovanie zdarma.

54 km zjazdoviek

Ak sa na lyžovačku do Belianskych Tatier v Bachledka Ski & Sun vydáte na jeden deň, potom výhodu skipasu Tatry Super Ski zrejme nevyužijete (platný je však aj 1 dňový skipas). Ak ste ale z blízkeho okolia, alebo sa pod Tatrami zdržíte viac dní, potom je pre vás výbornou voľbou. V cene jediného skipasu totiž môžete využiť až 54 km zjazdoviek. Samozrejme nie na jednom mieste. Špeciálny skipas združuje lyžiarske stredisko Bachledka Ski & Sun spolu so 14 strediskami na poľskej strane Tatier, ktoré v posledných rokoch vyhľadáva čoraz viac návštevníkov zo Slovenska. Podotknúť treba aj fakt, že z Bachledky sa k hraniciam s našimi severnými susedmi dostanete autom do 20 minút.

Foto: Letecký záber Tatier (Piotr J [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY 2.5], from Wikimedia Commons)

Nová kabínová lanovka a zjazdovky pre každého

Lyžiarske stredisko Bachledka Ski & Sun sme navštívili po tzv. „zlatom týždni“ v utorok 8. januára. Vyhli sme sa tak vysokej návštevnosti a zjazdovky, ktoré stredisko ponúka, sme si mohli užiť, síce v horšom počasí, no inak skutočne plnohodnotne. V stredisku je čerstvou novinkou kabínová lanovka nachádzajúca sa na hlavnom svahu strediska so zjazdovkou smerujúcou do Bachledovej doliny. Komfort, ktorý ponúka, využijú podľa nášho názoru najmä rodiny s deťmi a „náročnejší“ lyžiari, ktorým sa nechce mrznúť na „otvorených“ lanovkách a vlekoch.

Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)
Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)

V Bachledka Ski & Sun sa však nelyžuje len v Bachledovej doline. Stredisko ponúka lyžovačku na zjazdovkách v troch rôznych dolinách, pričom sa (takmer) všetky vrcholové stanice jednotlivých lanoviek a vlekov stretávajú na hrebeni Spišskej Magury. Pri našej návšteve sme si najviac užili zjazdovky Majstrák a Slalomák smerujúcich do obce Jezersko, kde môžete nájsť štvorsedačkovú lanovku a svahy určené skôr pre pokročilejších lyžiarov a snowboardistov.

Foto: Lukáš Mužla (interez.sk)

Bachledka Ski & Sun ponúka celkom 9 km zjazdoviek. Nespomenuli sme ešte tú smerujúcu do Frankovej doliny, ktorá je tiež obtiažnejšia ako hlavný svah Bachledovej doliny. Miestnu „kotvu“ podľa našich informácií zrejme v blízkej budúcností nahradí komfortnejšie riešenie. Pre skutočne náročných návštevníkov je k dispozícii aj neupravovaná free-ridová zjazdovka, kde na malú chvíľu človek celkom zabudne, že lyžuje v lyžiarskom stredisku.

Foto: Bachledka Ski & Sun

Chodník korunami stromov

Veľkým plusom a lákadlom lyžiarskeho strediska je známy a obľúbený Chodník korunami stromov. Nachádza sa priamo na hrebeni na mieste, kde končia lanovky zo všetkých spomínaných dolín. Už počas letnej sezóny to na Chodníku korunami stromov praskalo vo švíkoch. Obľúbenou atrakciou je aj počas pekných zimných dní, kedy ponúka jedinečné výhľady na naše zasnežené veľhory a ich okolie. Fakt, že našej návšteve neprialo počasie len potvrdzuje to, že sa do Bachledky v budúcnosti ešte určite vrátime.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Bachledka Ski & Sun (@ski_bachledova),

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Chodnik korunami stromov (@chodnik_korunami_stromov),

Nie je to len o lyžovačke

Návšteva lyžiarskeho strediska Bachledka Ski & Sun nie je len o klasickom lyžovaní. Okrem Chodníka korunami stromov ponúka množstvo sprievodných atrakcií, ktoré využijú najmä rodiny s deťmi či tí, ktorí si chcú celkový zážitok niečím obzvlášniť. Nadšencov netradičných atrakcií zrejme zaujme snowrafting, ktorý ponúka presne to, čo si pod tým na prvé počutie predstavujete. Jazdu na klasickom rafte na 800 metrov dlhej dráhe. Nie však po rieke, ale po snehu.

Foto: Bachledka Ski & Sun

Pre najmenších lyžiarov je zaujímavou aktivitou náučný chodník priamo na hrebeni, v miestach kde končí kabínová lanovka. Popri športe sa tak deti dozvedia aj nové informácie o lesnom živote. Okrem Chodníka korunami stromov môžete (bezplatne) navštíviť aj menšiu vyhliadkovú vežu či klzisko v Jezersku, ktoré taktiež celkom zadarmo. Bachledovu dolinu a jej okolie sa oplatí navštíviť aj bežkárom. Od vrcholovej stanice kabínovej lanovky sa po hrebeni môžete vydať smerom na sever na Poľsko, alebo na juh smerom na Bukovinu.

Foto: Pohľad z vyhliadkovej veže na južnú časť hrebeňa (Lukáš Mužla/interez.sk)

Folklórna architektúra a jediná tatranská jaskyňa

Atraktívne je v blízkosti lyžiarskeho strediska Bachledka Ski & Sun aj jeho okolie. Okrem príjemného prírodného prostredia Belianskych Tatier, láka aj tradičnou folklórnou architektúrou. Tradičné podtatranské drevenice nájdete v Ždiari, v Osturni aj v Jezersku. Prechádzka týmito obcami je pre každého nadšenca tradícií pastvou pre oči. Ďalším veľkým lákadlom turistov je v okolí Bachledovej doliny Belianska jaskyňa. Tá patrí k najnavštevovanejším jaskyniam Slovenska a je jedinou sprístupnenou jaskyňou na území TANAP-u.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tatry-Spis-Pieniny (@tatryspispieniny),

Článok vznikol v spolupráci s Bachledka Ski & Sun.
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy