surf.az

Triky, ktoré vám pomôžu maximalizovať rýchlosť vášho internetu.

Internet sa stal súčasťou našich životov. Sme online takmer všade, či už sme doma, v práci alebo na cestách. Niekedy nás ale dokáže internet aj pekne nahnevať a to najmä vtedy, keď nefunguje tak, ako má ,alebo je prinajmenšom veľmi spomalený. Ak sa vám to stáva častejšie, potom si rozhodne pozrite tieto tipy ako váš internet zrýchliť a vy sa tak už nikdy nebudete rozčuľovať nad pomalým internetom. 

Ako si zrýchliť internet na mobile?

Vymažte vyrovnávaciu pamäť (cache)

Keď sa vám zahltí vyrovnávacia pamäť smartfónu, všetky funkcie sa spomalia – vrátane mobilného internetu. K náprave vymažte vyrovnávaciu pamäť v jednotlivých aplikáciách buď manuálne, alebo použite na to aplikáciu, ktorá je buď priamo zabudovaná vo vašom smartfóne, alebo si ju zadarmo stiahnite.

Odstráňte nepotrebné aplikácie

Určite máte aj vy v smartfóne aplikácie, ktoré už nepoužívate. Čím viac ich ale máte, tým viac váš smartfón spomaľujú, čo spomaľuje aj samotný internet. Navyše, mnohé aplikácie sa pripájajú na internet a to aj na pozadí. Preto odstráňte zbytočné aplikácie, a tiež aj widgety. Nepotrebujete mať napríklad 5 aplikácií o počasí, z ktorých každá vyžaduje prístup na internet.

Prepnite prehliadač do textového režimu

Mnohé internetové prehliadače majú funkciu, pomocou ktorej šetria dáta. Niektoré automaticky sťahujú iba náhľady obrázkov, iné zase obrázky úplne ignorujú, čím vám urýchlia načítanie stránok.

Vymeňte prehliadač

Nemusíte používať iba vstavaný internetový prehliadač, ktorý vám do telefónu dal výrobca. Na internete nájdete veľké množstvo alternatívnych prehliadačov, ktoré môžu spravovať dáta efektívnejšie.

Skontrolujte nastavenie siete

Prejdite do nastavení a tam zvoľte nastavenia internetu. Uistite sa, že váš smartfón je pripojený na správny typ siete a že nie je obmedzený iba na 2G/3G siete. Najrýchlejšie siete sú LTE alebo 4G, tak v prípade, že ich nemáte predvolené, aktivujte ich.

Ako zrýchliť internet na počítači?

Vyberte správne miesto pre router

Slabý a nedostatočný signál wi-fi je jednou z najčastejších príčin pomalého internetu. Pre jeho odstránenie umiestnite router čo najbližšie k počítaču, ideálne je prepojenie pomocou sieťového kábla. Ak to nie je možné, potom voľte miesto pre router v strede domu, v ideálnom prípade ho umiestnite na poličku, a nie napríklad na zem. Natočte antény routera do rôznych smerov a uistite sa, že v okolí neho nie sú zariadenia, ktoré by mohli signál rušiť, ako napríklad mikrovlnná rúra, ale aj veľké množstvo káblov či iné elektronické zariadenia.

Spustite antivírus aspoň raz týždenne

Vírusy vás neohrozujú iba tak, že vám môžu ukradnúť citlivé dáta, ale tiež môžu znížiť rýchlosť vášho internetu a to skutočne výrazne. Rôzne vírusy môžu na internete pomocou vašich počítačov dolovať kryptomeny, čo výrazne zníži výkon a rýchlosť pripojenia počítača.

Optimalizujte vyrovnávaciu pamäť

Podobne ako pri smartfóne, aj vás počítač ukladá do vyrovnávacej pamäte údaje zo stránok, ktoré navštevujete. V nastavení prehliadača sa dostaňte do voľby vymazania údajov, kde okrem histórie či cookies, môžete vymazať aj vyrovnávaciu pamäť.

Zakážte aktualizácie, ktoré práve nepotrebujete

Niekedy sa stane, že aplikácie či operačný systém sa začnú aktualizovať bez vášho vedomia, keďže máte nastavenú automatickú aktualizáciu. Aktualizácie sú samozrejme dôležité, avšak je dobré ich prevádzať vtedy, keď nemáte žiadne nároky na rýchlosť internetu. V takom prípade je dobré deaktivovať automatické aktualizácie a aktualizáciu spustiť vtedy, keď nebudete na internete nič robiť.

Uistite sa, že vaša wi-fi je zabezpečená

Niekedy nie je problém v zariadení, ale v tom, že internetová sieť je nezabezpečená. V takom prípade sa na váš internet môže pripojiť váš sused, alebo hocikto, kto je v dosahuje wi-fi siete. Okrem toho, že čím viac ľudí je pripojených k jednému zdroju internetu, tak o to viac je internet pomalší, riskujete tiež aj neoprávnené nabúranie do vašej siete. A to už nehovoríme o tom, že niekto sa priživuje na internete, ktorý si vy poctivo platíte.

Pozri aj: Čo sa stane, ak si v lietadle počas letu nedáte mobil do režimu v lietadle?

interez.sk (mmm), brightside.me
Príbehy
0
Komentovať (0)