Dlhá rada horolezcov počas výstupu na najvyššiu horu sveta Mount Everest. Ilustračná foto: archív TASR/AP

Horolezci zahynuli pri výstupe ešte v máji tohto roku.

Hory sú nevyspytateľné a každý správny horolezec vie, že výstup, ktorý práve absolvuje, môže byť jeho posledným. O to viac, ak sa rozhodne vystúpiť na náročný vrch, ako je napríklad aj Nandádéví v indických Himalájach. Nepriaznivé počasie v podobe silného vetra spôsobilo, že hora vyhrala nad horolezcami a vybrala si tú najvyššiu daň. 

Ako informuje The Guardian, skupinu tvorili štyria Briti, dvaja Američania, jeden Austrálčan a jeden Ind. V júni sa záchranárom podarilo nájsť telá siedmich z nich.

Pátracia akcia ale objavila aj niečo iné. Bola to GoPro kamera a to v nadmorskej výške 5 800 metrov. Pre BBC povedal inšpektor APS Nambadia: „Ukázalo sa, že GoPro je ako čierna skrinka pri lietadle. Umožňuje nám nahliadnuť do posledných momentov horolezcov.“


Záznam z GoPro bol zverejnený na Twitteri. V necelých dvoch minútach môžete vidieť pomaly pohybujúcu sa skupinu horolezcov, ako sa prediera cez sneh na vrchole východne od Nandádéví. Na zázname môžete počuť hlavne nárazy vetra.

Video teraz poslúži vyšetrovateľom na ďalšie zisťovanie, čo sa v osudný moment stalo. Skupina zmizla 26. mája po tom, ako ich strhla lavína.

Tento rok patrí v Himalájach medzi najtragickejšie. Iba Mount Everest si tento rok vyžiadal už 11 úmrtí, čo je spôsobené aj veľkým náporom turistov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )