Foto: Archív TASR/AP

Joaquín Guzmán, lepšie známy ako El Chapo, má pykať za svoje zločiny.

A to nielen zbytkom života stráveným za mrežami, ale aj veľmi tučnou pokutou. Na tento fakt upozorňuje britský portál Independent. Od počiatku 70. rokov svet evidoval dve mená ako najväčšie pojmy pašovania a distribúcie drog. Prvým z nich je Pablo Escobar, ktorý je aj po svojej smrti dodnes tvárou kolumbijského kokaínu. Tým druhým je Mexičan El Chapo.

Oboch týchto mužov spája niekoľko spoločných znakov. Obávaní narkobaróni zarobili na ilegálnom predaji drog enormné množstvá peňazí a obaja celý život unikali trestu za svoje zločiny. Nešťastný koniec Pabla Escobara bol opísaný napríklad vo filme Loving Pablo. Na jeho osud sa však pozrel aj film Blow či seriál od Netflixu, Narcos. Spin-off seriálu zvaný Narcos: Mexico tiež porozprával život nedávno odsúdeného El Chapa.

Ikony zločinu

Títo muži spáchali nielen ekonomické škody, no aj tragické straty na životoch. Napriek tomu si pre svoju moc, majetok a silný vzťah k blahobytu vybudovali povesť ikonických postáv. Takáto sláva však neplodí veľa priazne a obdivu. El Chapo bol po rokoch unikania pred spravodlivosťou dolapený v januári tohto roku. Predtým sa mu podarilo dvakrát utiecť z mexických väzení a odvtedy sa skrýval v tamojších horách, kde sa obklopil súkromnou armádou.

Wikimedia (Immigration and Customs Enforcement)

Ani tieto opatrenia však nezabránili tomu, aby sa predsa len postavil pred súd. Americkí prokurátori podľa Independentu odhadujú, že Joaquín „El Chapo“ Guzmán prepašoval cez hranice drogy, ktoré spôsobili škodu okolo 12 miliárd dolárov.

Situácia ako žiadna iná

Kancelária prokuratúry v americkom Brooklyne nakázala Guzmánovi túto astronomickú sumu zaplatiť. Nie je však jasné, akými spôsobmi sa bude suma od Guzmána vymáhať, keďže ide o situáciu, ktorá v histórii americkej justície nemá obdoby. Najväčšia pokuta, ktorá bola udelená korporácii, nie však fyzickej osobe, bola v hodnote 16 miliárd dolárov a bola určená banke Bank of America.

Podľa Guzmánovho obhajcu, Jeffreyho Lichtmana, je toto viac-menej akademické cvičenie, keďže americká vláda nikdy nenašla ani neidentifikovala jediný cent z 12,7-miliardovej sumy, ktorú mal El Chapo vygenerovať. Vo februári však proti Guzmánovi svedčilo viac ako 50 rôznych svedkov, ktorí rozprávali o činnosti jeho kartelu Sinaloa. Ten je stále, aj napriek Guzmánovmu zatknutiu a skorému odsúdeniu, jedným z najväčších mexických kartelov, ktoré úradujú na pôde Spojených štátov.

Definitívny verdikt sa 62-ročný narkobarón dozvie 17. júla. Guzmán, lepšie známy ako El Chapo sa preslávil v 80. rokoch po boku Escobara, kedy dokázal drogy z Mexika do Spojených štátov distribuovať rýchlejšie ako ktokoľvek iný. Pod hranicami dvoch krajín mal totiž vykopané tunely, ktoré mu pre tento účel slúžili.

independent.co.uk
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )