Ilustračná Foto: TASR/AP

Zvýšené napätie v Taiwanskom prielive vzniklo v súvislosti s návštevou predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane.

Taiwan v stredu poslal do vzduchu stíhačky, aby varoval 27 čínskych lietadiel, ktoré sa pohybovali v taiwanskej zóne vzdušnej obrany. Tamojšie ministerstvo obrany uviedlo, že 22 z čínskych lietadiel prekročilo stredovú líniu v Taiwanskej úžine, ktorá oddeľuje ostrov od Číny, informuje CNN Prima News.

Taiwan v reakcii na stredajší prelet čínskych lietadiel vyslal do vzduchu stíhačky a rozmiestnil raketové systémy, aby monitorovali čínske aktivity v takzvanej taiwanskej identifikačnej zóne vzdušnej obrany (ADIZ). V čínskej letke bolo 16 stíhačiek Su-30 a 11 ďalších lietadiel, spresnilo taiwanské ministerstvo obrany.

G7 vyzýva k mierovému vyriešeniu situácie

Ministri zahraničných vecí krajín skupiny G7 v stredu vyzvali Čínu, aby napätú situáciu okolo Taiwanu vyriešila mierovým spôsobom. Reagovali tak na zvýšené napätie v Taiwanskom prielive, ktoré vzniklo v súvislosti s návštevou predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na Taiwane. TASR informuje podľa správy agentúry Reuters.

„Neexistuje žiadne opodstatnenie použiť návštevu (Pelosiovej) ako zámienku na agresívnu vojenskú aktivitu v Taiwanskom prielive. Pre zákonodarcov z našich krajín je normálne a bežné cestovať do zahraničia,“ uviedli šéfovia diplomacií krajín G7 vo vyhlásení zverejnenom v Nemecku. Dodali, že reakcia Číny na túto návštevu predstavuje riziko zvýšenia napätia a destabilizácie regiónu.

Peking považuje Taiwan za súčasť svojho územia a snaží sa ho diplomaticky izolovať. Pelosiovej cestu považuje Čína za provokáciu, za ktorú USA „zaplatia“. Na zníženie napätia v Taiwanskom prielive vyzvala v stredu aj Európska komisia.

Čína chystá vojenské cvičenia

Čína od štvrtka do nedele uskutoční v okolí Taiwanu sériu vojenských cvičení. Reaguje tak na návštevu predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej na tomto samosprávnom ostrove.

Predstavitelia taiwanského ministerstva obrany odsúdili čínske vojenské cvičenia, ktoré sú podľa nich rovnocenné blokáde. Dodali, že ide o zjavné porušenie medzinárodného práva.

Taiwanský premiér Su Čen-čchang v reakcii zvolal zasadnutie vlády, po ktorom ministri načrtli súbor protiopatrení na zabezpečenie riadneho verejných služieb. Upozornili najmä na hrozbu hackerských útokov, ktoré môžu spôsobiť falošné správy o násilí, akými sú napríklad bombové útoky na letiskách.