Foto: IMDB (Summit Entertainment)

V roku 2004 zasiahlo rôzne oblasti indického oceánu ohromné zemetrasenie.

Jeho ničivému vplyvu sa nevyhlo ani mnoho vyhľadávaných dovolenkových destinácií. V dôsledku tohto zemetrasenia zasiahlo Thajsko obrovské tsunami, ktoré napáchalo nevyčísliteľné škody na majetku i životoch. Odhaduje sa, že Tsunami mohlo ukončiť 230 a 280 tisíc životov a to v 14 rôznych krajinách, ktoré zasiahlo. V Thajsku prišiel o život aj snúbenec českej modelky, fotograf Simon Atlee.

Film o Tsunami, ktorý musíte vidieť

Katastrofa takýchto rozmerov zasahuje väčšinu, no dokáže celkom zmeniť život jedinca. Ak sa mu samozrejme podarí vyviaznuť. Táto udalosť sa stala inšpiráciou pre skvelú celovečernú drámu Juana Bayonu s názvom Nič nás nerozdelí. Tento film sledoval skutočné udalosti katastrofy a konkrétnejšie istej rodiny, ktorej sa podarilo toto nepekné dobrodružstvo prežiť.

Recovery and reconstruction efforts following the 2004 Indian Ocean earthquake and tsunami, western coast of Thailand

Vo filme si rodinu zahrali anglickí herci, medzi ktorými sa v hlavných úlohách objavili Naomi Watts a Ewan McGregor. Rodina však v skutočnosti pochádza z Madridu. María Belón, španielska fyzička, ktorá si celý príbeh okúsila na vlastnej koži prehlásila, že herečku Naomi Watts si pre svoju úlohu vybrala sama, pretože si ju zamilovala po zhliadnutí filmu 21 gramov.

Thailand, Khao Lak 2009

Všetko sa započalo, keď bola María na dovolenke v Thajsku so svojim manželom Enriquem a tromi synmi Lucasom, Tomasom and Simonom. Rodina sa rozhodla, že Vianoce strávi spoločne v exotickom rezorte Khao Lak. Písal sa 26. december 2004, keď sa María opaľovala v rezorte a jej muž s deťmi bol v bazéne. Odrazu všetkých zmietla obrovská vlna. Matka trochu detí, zbadala svojho najstaršieho Lucasa, ktorý mal v tom čase 10 rokov, ako ho unáša prúd a zamierila k nemu.

Summit Entertainment, LLC

Keď sa pobrala za ním, zobrala ju ďalšia silná vlna a jej telo zamietla medzi ostré predmety, kde sa ťažko zranila. Keď sa vlny trochu upokojili, María sa dostala so svojim synom na pobrežie, kde si všimla svoje početné a vážne zranenia. Aby sa so synom vyhli ďalším ničivým vlnám, chceli vyliezť na blízky vysoký strom. Jej zranenia to však nedovoľovali, a tak jej Lucas pomohol dostať sa do nemocnice, čo bola veľmi nebezpečná cesta, pri ktorej stratila veľa krvi.

Summit Entertainment, LLC

Kým sa matka uzdravovala v nemocnici, chlapcovi sa podarilo vypátrať otca a svojich dvoch mladších bratov, ktorí mali v tom čase 8 a 5 rokov. Keď sa matka aspoň čiastočne zotavila zo svojich zranení, rodina bola prevezená do Singapuru, odkiaľ mohla ísť konečne domov. Celý ich príbeh bol vo filme Nič nás nerozdelí zachytený veľmi citlivo. Celý snímok pôsobí veľmi inšpirujúcim dojmom a pomôže vám pochopiť, ako veľmi dôležitá je súdržnosť. A to v akejkoľvek skupine ľudí, no v rodine obzvlášť.

Zemetrasenie v kombinácii s ničivým tsunami, spôsobilo škody v hodnote 15,5 miliardy eur. Napriek tomu, že žiaľ pripravilo o život nesmierne množstvo ľudí, zároveň ich veľa pomohlo aj utužiť a táto rodina je toho dôkazom. Pokiaľ si chcete prečítať viac príbehov z našej série Film vs. Realita, môžete tak spraviť na tomto linku.

Recovery and reconstruction efforts following the 2004 Indian Ocean earthquake and tsunami, western coast of Thailand

Pozri aj: Skutočný tragický príbeh dánskeho dievčaťa zamrazí ešte viac ako film. Transgender priekopníčku z Kodane stvárnil perfektný Eddie Redmayne

0
Uložiť článok
Komentovať