Ešte počas rímskej éry sa na tomto ostrove

Naša planéta Zem je naozaj pestrým miestom pre život. Nachádza na nej milión tajomných zákutí, ktoré sme ešte neobjavili a ďalší milión tých, ktoré...

Naša planéta Zem je naozaj pestrým miestom pre život. Nachádza na nej milión tajomných zákutí, ktoré sme ešte neobjavili a ďalší milión tých, ktoré sme síce objavili, ale nepodarilo sa nám ich poriadne preskúmať. V našom novom seriáli si priblížime tie najzáhadnejšie miesta na zemi, na väčšine ktorých fungujú veci úplne ináč, ako by mali. Niektoré z nich naháňajú strach, ukrývajú svoje nevysvetliteľné tajomstvá alebo berú dych svojou unikátnosťou. 

 Ostrov de las Munecas

5miesta

La Isla de las Muñecas alebo Ostrov bábik sa nachádza južne od Mexika neďaleko mestkej časti Xochimico. Tento ostrov je navštevovaná turistická destinácia. JE známy tým, že sa tu nachádza veľké množstvo bábik, ktoré visia po stromoch na konároch, sú pribité na kmeňoch, či len tak pohodené. bábiky sú poznačené časom, množstvu z nich chýbajú ruky, oči či nohy, čím pôsobia strašidelne a naháňajú strach. Podľa legendy, sa na tomto mieste pred viac ako 50 rokmi utopilo malé dievčatko. Vtedajší správca Don Julian Santana Barrera vylovil jej bábiku z kanála a zavesil ju na strom, pretože bol presvedčený, že je to znamenie zlých duchov. Po celé ďalšie roky, čo tu Santana žil, na počesť dievčatka vešal na stromy stovky bábik.

Psychiatrická liečebňa Poveglia

5miesta2

Liečebňa sa nachádza na malom ostrove Poveglia a stal sa “domovom” hlavne pre talianskych pacientov. Ostrov každý považuje za prekliaty. Ešte počas rímskej éry sa, keď sa Európou prehnala čierna smrť, sa na tento ostrov izolovali ľudia s týmto ochorením. Ak človek prejavoval čo i len malé príznaky choroby, bol násilne odvlečený na tento ostrov, hodený na kopu s hnijúcimi mŕtvolami a upálený. V liečebni neskôr pracoval lekár, ktorý sa rozhodol, že vynájde liek na šialenstvo absurdnými metódami. Na pacientoch vykonával lobotómiu, pri ktorej používal hrubé nástroje ako ručná vŕtačka, dláto či kladivo. Pacienti , ktorí od neho odchádzali  boli prevezení do zvonice, kde boli mučení.

Viac o podobných desivých psychiatrických liečebniach sa dočítate aj v tomto článku.

Peruánske obrazce

SONY DSC

„Peruánske čiary“ (Nazca Lines) sú sériou geoglyfov (obrazcov), ktoré sa nachádzajú v púšti Nazca v Peru. Tieto obrazce sa dajú rozoznať jedine zo vzduchu. Boli vytvorené medzi rokmi 200 PNL a 700 NL. Spolu je to cez 300 obrazcov, ktoré zobrazujú predovšetkým zvieratá, ako pavúky, hady, ryby, opice a podobne.  Sú vytvorené odstránením oxidu železa z horniny púšte. To spôsobuje, že zo vzduchu ich vidíme svetlejšie ako zvyšok pôdy. Dodnes si však nevieme vysvetliť, aký účel vlastne tieto obrazce majú, prečo vznikli a aký je ich odkaz.