fangoria.com

Vraždy a zločiny ako také  v ľuďoch pochopiteľne na nejaký čas vyvolajú nepokoj a strach. Čo ale musel spáchať „človek“, okolo ktorého sa nevyriešené záhady a nezodpovedané otázky točia už viac ako jedno storočie?

Veríme, že ste o tomto tajomnom mužovi, ktorý dokázal vykonať tak nechutné veci, počuli už aj vy. Jack rozparovač – jeden človek, milión otázok. Ak ste zatiaľ nemali tú možnosť zistiť, aké záhadné vraždy sa začali diať v roku 1888, čítajte ďalej a pochopíte, prečo je Jack rozparovač považovaný za jedného z najhorších sériových vrahov.

Všetko sa začalo v jeden večer v roku 1888. Špinavá a biedna štvrť Witechapel, ktorá bola považovaná za najhoršiu štvrť s meste, sa nachádzala na východe Londýna a bola známa práve svojimi chudobnými a nevzdelanými občanmi. Veľa ľudí sa snažilo zarobiť si pochybnými a nevhodnými praktikami, no najčastejšie ženskou prostitúciou. V tejto štvrti žilo asi 1200 prostitútiek, ktoré sa odovzdávali za veľmi malý peniaz. Vražda prostitútky tu nebola žiadnou ojedinelou záležitosťou, stávalo sa to pomerne často. Jedného večera sa však našlo telo mŕtvej Mary Ann Nicholsonovej, ktoré na prvý pohľad dokazovalo, že nejde len tak o obyčajnú vraždu.

Mary mala štyridsaťdva rokov, nebola nijak zvláštne pekná ani atraktívna, dokonca bola alkoholička, ktorá všetky zarobené peniaze dokázala prepiť a v noci sa len túlala po uliciach. Našli ju v noci tridsiateho prvého augusta v kaluži krvi pred stajňou Buck´s Row. Jej kamarátka vypovedala, že ešte pár desiatok minút pred jej smrťou ju stretla v tak podnapitom stave, že nevedela ani chodiť. Jej telo bolo zohavené, mala odrezanú hlavu, rozrezané brucho a veľa krvných podliatin. Zistilo sa, že telo mala dorezané ešte na viacerých miestach, no nenašli sa žiadne dôkazy, že by sa obeť bránila alebo protestovala, čo mohlo byť ale spôsobené alkoholom. Podľa tvaru a smeru rezov bol vrah pravdepodobne ľavák. Vyšetrovatelia sa s takýmto brutálnym činom stretli prvýkrát, no to ešte netušili, že nebude posledný.

fangoria.com
fangoria.com

Po pár dňoch sa opäť našlo zavraždené telo, tentokrát prostitútky Annie Chapman, ktorá bola podobne zohavená ako Mary. Bola to žena silnejšej postavy, s guľatou hlavou a bledou pokožkou. Mala štyridsať sedemrokov. Aj táto obeť bola zabitá v noci, takisto videná pár minút pred smrťou, ako sa rozpráva s mužom v čiernom kabáte a s čapicou. Jej telo našli na dvore Hanbury street. Na hrdle mala modriny veľkosti mužského palca, čo nasvedčuje tomu, že ju vrah škrtil. Opäť mala rozrezaný krk, z prednej aj zadnej strany, no hlava od tela nebola oddelená. Brušná dutina bola kompletne otvorená. Vrah z jej tela vybral črevá, kúsok vagíny, maternicu a odrezané kúsky močového mechúra. Ani jeden z týchto chýbajúcich orgánov nebol nalezený. Rezy boli vedené úplne presne a čisto pričom nebol poškodený žiadny z ostatných orgánov. Vyšetrovatelia si začali všímať spojitosti medzi týmito dvoma vraždami.

Tridsiateho septembra o jednej hodine ráno prechádza predavač klenotov na svojom koči cez tmavé ulice Witechapel, keď zrazu jeho kôň zastane a odmietne pokračovať v ceste. Keď predavač zoskočí dole, aby zistil čo sa deje, zbadá, že pred nohami jeho koňa leží telo ženy. Po vyšetrení prípadu sa zistilo, že ide o štyridsať päťročnú  Elizabeth Stride, ktorá sa živila šitím a občasnou prostitúciou. Ako jediná z obetí nemala rozrezané celé brucho, ale len hrdlo a časť pod ním. Podľa vyšetrovateľov to bolo preto, lebo vraha pri jeho čine niekto vyrušil. V tento večer ju videli viacerí ľudia v spoločnosti pána v tmavom kabáte. Každý ho opisuje inak vysokého, preto je pravdepodobné, že Elizabeth bola v tento večer s viacero mužmi. Jeden svedok dokonca tvrdil, ako započul ako Elizabeth vraví mužovi „nie, dneska nie“.

fangoria.com
fangoria.com

Ešte v tento deň sa na  Berner street zhromaždilo kopec ľudí, ktorí sa dožadovali odpovedí prečo nie je vrah ešte chytený. Sťažovali sa na neschopnosť polície.  Po tejto vražde už bol Jack rozparovač známy ďaleko za hranicami ulice Witechapel a strach o svoj život mali všetky ženy z tejto štvrti. Dokonca ho na druhý deň mali ešte väčší, keďže ešte v túto noc sa našlo ďalšie zavraždené telo. Catherine Eddowes ako jediná z jeho obetí nemala problémy s alkoholom a viedla pomerne slušný život. Mala štyridsaťšesť rokov a ako prostitútka pracovala len ak bola na tom finančne veľmi zle. V osudný večer ju našiel strážnik ležať na zemi spitú na mol. Zobrali ju na stanicu, kde strávila pár hodín a keď vytriezvela, pustili ju domov. Nešla však smerom k nocľahárni kde prespávala, ale na opačný koniec. Okolo jednej hodiny v noci bola ešte videná ako sa rozpráva s neznámym mužom, ktorý mal čapicu a tmavé oblečenie. O pár desiatok minút sa našlo jej telo ležiace na zemi v hroznom stave. Ako by sa od Jacka rozparovača čakalo, mala rozrezané hrdlo a rozpárané brucho. Chýbali jej črevá, jedna oblička, časť maternice a kúsky niektorých orgánov boli uložené medzi jej rukami. V oblasti podbruška mala dosť výrazné rezy. Jej tvár však vyzerala asi najhoršie, krk mala podrezaný od ucha k uchu, ktoré boli tak isto porušené. Odrezané mala spodné a horné ľavé viečko. Mala poranenú aj špičku nosa, líca a takmer celú jej tvár tvorili kúsky visiacej kože.

Ako pri predošlých prípadoch, aj pri tomto lekári konštatovali, že vrah musel mať vedomosti z anatómie, lebo presne vedel, kde a ako rezať aby nepoškodil ostatné orgány. Posledná z jeho najznámejších obetí bola Mary Jane Kelly. Ako jediná bola mladá a atraktívna žena, ktorá bola v kolektíve obľúbená. K prostitúcií sa dostala až vtedy, keď jej partner stratil prácu a nemali z čoho žiť. V noci ôsmeho novembra bola videná, ako sa v podnapitom stave prechádza s neznámym, vysokým, dobre vyzerajúcim mužom s pivom. O pár hodín sa ľudia sťažujú, že si nahlas pospevuje a ruší nočný kľud. Nikto nevie ako, kedy a či sa dostala vôbec domov. Na druhý deň si ide muž k Mary domov pre nájomné. Keď mu dlho nikto neotvára, ide sa pozrieť cez okno, či je vôbec doma. Naskytne sa mu hrôzostrašný pohľad na zničené telo Mary Jane. Okamžite volá políciu.

wikipedia.org
wikipedia.org

Jej nahé telo bolo položené na posteli s rozkročenými nohami. Všetka koža z brucha a vnútornej strany stehien bola odstránená. V brušnej dutine chýbali skoro všetky orgány, ktoré boli voľne porozkladané po izbe. Maternica a obličky boli pri hlave obete, zatiaľčo črevá a pečeň medzi jej nohami. Po nábytku boli porozkladané kusy mäsa z jej tela. Mala odrezané obidva prsníky, jeden sa našiel pod jej hlavou a druhý pri pravej ruke. Stehná mala vyrezané cez mäso až ku kostiam, mala odrezané genitálie a podrezané hrdlo.  Vrah sa však opäť vybúril najviac na tvári. Tá sa však už ani nedala nazvať tvárou, mala vyrezaný nos, oči aj obočie, na perách niekoľko malých rezov ktoré siahali až po bradu. Všade bolo veľké množstvo krvi. Všetky orgány z jej tela sa našli na mieste činu, okrem srdca. To si vrah pravdepodobne vzal. Toto bolo päť najznámejších obetí Jacka rozparovača, no údajne je ich oveľa viac. Najzáhadnejšia otázka, kto bol vrah, sa nikdy nezodpovedala a rieši sa to do dnes. Celkom bolo podozrivých okolo sedemdesiat osôb, no nikto z nich nebol obvinený. Niekedy sa dokonca vyšetrovatelia nevedeli ani dohodnúť či bol vrahom vlastne naozaj muž, ale podľa všetkých svedectiev možnosť ženy vylúčili.

behance.net
behance.net

Spojitosť medzi obeťami je jasná – všetky boli prostitútky a takmer všetky alkoholičky. Všetky pochádzali zo štvrte Witechapel, všetky boli zabité v noci a cez víkend. Špekulovalo sa, že vrah bol priamo z tejto štvrti keďže sa vždy vedel rýchlo vypariť bez akejkoľvek stopy. Takmer všetci vyšetrovatelia sa zhodli na tom, že vrah musel byť, alebo musel mať nejaké znalosti s ľudskou anatómiou, pretože spôsob jeho rezania bol úplne čistý a presný hoci aj po tme. Takisto jeho nástroje, pri všetkých obetiach sa použilo niečo veľmi ostré, teda napríklad skalpel. Na políciu bolo dokonca poslaných niekoľko stoviek listov s podpisom Jack rozparovač, no za pravé sa považovali len tri. Jack rozparovač je považovaný za jednu z najzáhadnejších osobností v histórii. Už sa pravdepodobne nikdy nezistí, kým bol a čo ho k týmto otrasným činom viedlo. Tak ako sa v roku 1888 z ničoho nič objavil, tak aj zmizol a spolu s ním všetky sadistické zločiny.