Foto: Ministerstvo životného prostredia, Ekvádor

Najvyšší vodopád Ekvádoru bol pýchou krajiny.

V súčasnosti ho však neuvidíte, zdroj vody totiž pravdepodobne pohltila prepadlina. Úrady sa nazdávajú, že jav zrejme súvisí s výstavbou hydroelektrárne, ktorá bola dokončená pred niekoľkými rokmi.

Ako informuje portál The Independent, najvyšší vodopád v Ekvádore zmizol po tom, čo zdroj vody pohltila prepadlina. Vodopád San Rafael je vysoký 150 metrov, nachádza sa na rieke Coca River a ročne priláka tisícky turistov. Miestne médiá však uvádzajú, že na riečisku vznikla prepadlina, ktorá rieku rozdelila na tri časti. Na pohľad sa teda zdá, akoby sa rieka stratila a spolu s ňou aj vodopád.

Foto: Ministerstvo životného prostredia, Ekvádor

Ministerstvo škody naprávať neplánuje

Ministerstvo životného prostredia už príčinu tohto javu začalo skúmať, odborníci sa však nazdávajú, že vznik prepadliny zapríčinila výstavba hydroelektrárne. Pre Mongabay sa vyjadril Emilio Cobo, koordinátor programu South America Water Program, ktorý hovorí, že vodopád existoval tisícky rokov a nie je náhoda, že zmizol práve niekoľko rokov po tom, čo sa podarilo hydroelektráreň dokončiť.

Foto: Ministerstvo životného prostredia, Ekvádor

NASA Earth Observatory uvádza, že tok vody v rieke smerom k vodopádu sa zastavil ešte začiatkom februára. Ministerstvo turizmu napáchané škody naprávať neplánuje, riečisko sa teda nebude rekonštruovať. Všetky zájazdy k vodopádu boli zrušené. Najvyšší vodopád Ekvádoru sa tak zrejme navždy stal minulosťou.

The Independent
1
Uložiť článok
Komentovať