Najväčšie chyby vo filme Interstellar, ktorých sa autori dopustili

Advertisements

Filmový trhák roku 2014, Interstellar, zameraný na hľadanie alternatívnej planéty pre zachovanie ľudskej rasy bol po celom svete veľmi úspešný. Tento podarený mysteriózny sci-fi film s veľmi zaujímavým príbehom, výbornými efektmi, hviezdnym obsadením, doplnený o geniálnu hudobnú tvorbu Hansa Zimmera však vyvolal vlnu rozporov. To, či je, alebo nie je Interstellar založený na skutočných fyzikálnych a vesmírnych zákonoch, vedia zrejme posúdiť iba najväčší odborníci. V tomto článku sa ale dočítate o tých chybách, ktoré si všimne aj priemerný poslucháč fyziky. Ak ste však film ešte nevideli, článok radšej rýchlo zavrite, aby sme vás nepripravili o dobrý filmový zážitok.

interstellar (8)
reddit.com

Začneme zľahka, bez fyziky. Kukuricou. Vo filme sa kukurica stala hlavnou a najdôležitejšou plodinou, na ktorú bolo ľudstvo odkázané už niekoľko rokov pred začatím príbehu. Podľa poľnohospodárov však producenti nedomysleli všetky detaily. Farmári v Interstellar pestovali každý rok na tých istých poliach ale kukurica je náročná plodina, ktorá potrebuje dostatočné množstvo živín a to by pôda z jedného poľa toľké roky len zťažka vydržala.  V modernom poľnohospodárstve by sa mala na jednom poli pestovať raz za tri roky, na čo v Interstellar nikto nemyslel.

interstellar (3)
artofvfx.com

Prvá planéta, na ktorej  hrdinovia filmu hľadali známky života a vhodné podmienky na kolonizáciu ľudstvom, je naozaj rozporuplná. Niektorí vedci zastávajú názor, že takáto planéta nemohla vôbec existovať, a to preto, že sa nachádzala priveľmi blízko čiernej diery. Taká veľká gravitačná sila by vraj planétu úplne roztrhala.

interstellar (5)
en.spaceengine.org

Na Millerovej planéte plynul čas úplne inak, ako sme zvyknutí a z toho vyplývajú nasledujúce dedukcie. Obeh okolo čiernej diery trvá asi jednu hodinu a posádka sa na povrchu zdržala približne rovnako, jednu hodinu. Prečo potom bol na planéte po celý čas deň? A z kade sa vlastne vzal zdroj svetla, ktorý planétu osvetľoval? Žiadna hviezda podobná Slnku sa na žiadnom zábere z tohto kúska vesmíru predsa neobjavila…Share on Facebook0
Zobraziť viac
Komentovať (0)

Advertisements