Foto: TASR/AP

V dôsledku ostreľovania vypukol pri Záporožskej jadrovej elektrárni požiar. Z neho sa vzájomne obviňujú Ukrajina a Rusko.

Moskva a Kyjev sa navzájom obviňujú z ostreľovania ukrajinskej Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorú okupujú ruskí vojaci. V piatok to uviedla agentúra DPA.

Článok pokračuje pod videom ↓

Niekoľko ruských tlačových agentúr v piatok popoludní informovalo, že elektráreň ostreľovala ukrajinská armáda. Pritom sa odvolávali na správu Rusmi okupovaného mesta Enerhodar, v ktorom sa jadrová elektráreň nachádza. Poškodili dve elektrické vedenia a vypukol požiar, dodávali ruské agentúry. Informácie nebolo možné nezávislé overiť.

Obviňujú sa navzájom

Ukrajinská strana uviedla, že elektráreň ostreľovali Rusi a poškodili vysokonapäťové vedenie do susednej tepelnej elektrárne, oznámila ukrajinská štátna jadrová spoločnosť Enerhoatom. Odstavený bol jeden blok jadrovej elektrárne. Starosta Enerhodaru Dmytro Orlov, ktorý pred ruskou okupáciou ušiel, varoval obyvateľov mesta, že obytné štvrte sú ostreľované práve z priestorov jadrovej elektrárne. Približne 50-tisícový Enerhodar okupujú ruské sily od marca.

Elektráreň funguje ďalej, zvýšená radiácia zaznamenaná nebola, informujú Novinky.cz. Požiar sa napokon podarilo uhasiť zamestnancom špeciálnej požiarnej jednotky.

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) informoval, že ruská armáda využíva údery na Záporožskú jadrovú elektráreň, aby zvýšila strach z jadrovej katastrofy a znížila ochotu Západu poskytnúť Ukrajine vojenskú podporu.