Na snímke je najväèšia drevená stavba v strednej Európe - Národná kultúrna pamiatka - drevený artikulárny evanjelický kostol, ktorý bol postavený v roku 1693 v dnes už neexistujúcej obci Paludza. Obec bola zatopená priehradou Liptovská Mara. Kostol bol prenesený do obce Svätý Kríž, ktorá sa nachádza v okrese Liptovský Mikuláš. FOTO TASR - Oliver Ondráš, Svätý Kríž, 11. október 2016

Často o tom ani nevieme, no na Slovensku máme veľa krásnych stavieb, ktoré sú jedinečné a zahraniční turisti ich s nadšením a údivom obdivujú. Jednou z nich je aj drevený artikulárny evanjelický kostol.

Najväčšia drevená stavba v strednej Európe sa nachádza na Slovensku. Národná kultúrna pamiatka, drevený artikulárny evanjelický kostol, bol postavený v roku 1693 v dnes už neexistujúcej obci Paludza. Obec bola zatopená priehradou Liptovská Mara. Kostol bol prenesený v rokoch 1974 až 1982 do obce Svätý Kríž, ktorá sa nachádza v okrese Liptovský Mikuláš.

Kostol sa sa môže pýšiť svojim pôdorysom  s dĺžkou 43 metrov s podobou kríža. Drevený kostol má kapacitu až 6 tisíc ľudí, ktorých určite zaujme drevené barokové zariadenie, ktoré pri dopadajúcom svetle vytvára krásnu atmosféru.

TASR – Oliver Ondráš
TASR – Oliver Ondráš
TASR – Oliver Ondráš
TASR – Oliver Ondráš
TASR – Oliver Ondráš
TASR – Oliver Ondráš
Interez.sk (Red.), TASR
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )