foto: Pixabay

Fínsko sa v piatok už tretíkrát po sebe stalo najšťastnejšou krajinou na svete.

Na základe prieskumu v 156 štátoch sveta to v piatok oznámili odborníci z Organizácie Spojených národov, informovala agentúra AFP.

Správa posudzuje šťastie obyvateľov jednotlivých krajín na základe toho, ako sami vnímajú faktory ako hrubý domáci produkt v prepočte na obyvateľa, dĺžka zdravého života a tiež pozorovaná miera korupcie vo vláde a v podnikaní. Všíma si tiež sociálne istoty či mieru slobody, akú cítia občania v životných rozhodnutiach.

Foto: Photo by Євгеній Симоненко from Pexels

Podobne ako v každej z predchádzajúcich siedmich správ aj v najnovšom rebríčku dominovali prvej desiatke škandinávske krajiny spolu so štátmi ako Švajčiarsko, Nový Zéland a Rakúsko.

Prvýkrát sa do prvej desiatky prebojovalo aj Luxembursko

Na konci tohtoročného rebríčka sú krajiny postihnuté konfliktmi a extrémnou chudobou, pričom Zimbabwe, Južný Sudán a Afganistan sú klasifikované ako najmenej šťastné krajiny na svete.

Údaje pre tohtoročnú Svetovú správu o šťastí boli zhromaždené v rokoch 2018 a 2019, preto ich neovplyvňujú obmedzenia prijímané v mnohých krajinách v snahe zastaviť šírenie nového koronavírusu. Autori správy však predpovedajú, že obmedzenia, ktoré v mnohých končinách sveta musia teraz ľudia strpieť, by mohli v budúcnosti – paradoxne – zvýšiť ich pocit šťastia.

Foto: Pixabay

„Zdá sa, že najčastejším vysvetlením je, že ľudia sú príjemne prekvapení ochotou svojich susedov a inštitúcií spolupracovať, aby si navzájom pomáhali,“ uviedol autorský tím na webovej stránke.

AFP pripomenula, že v celej Európe ľudia žijúci v izolácii v dohodnutý večer z okien, balkónov či terás tlieskajú lekárom, zdravotníkom a ďalším zložkám, naďalej poskytujúcim starostlivosť a služby počas krízy vyvolanej šírením nového koronavírusu. Začali sa objavovať programy pomoci medzi susedmi, ktorí sú starší alebo chorí, či musia byť v karanténe alebo izolácii.

Slovensko je na 38. mieste

Slovensko sa umiestnilo na 38. priečke, Česko je na 20. priečke. Náš severný sused Poľskoň je na 40. priečke, Maďarsko na 62. mieste, Ukrajina až na 132. priečke. Rakúsko je 10. najšťastnejšou krajinou sveta.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )