Foto: TASR

Zverejnili rebríček krajín na základe sily ich armád.

Armády krajín sa ocitli v rebríčku, ktorý je zostavený na základe ich sily. Každoročne ho zverejňuje zahraničný portál Global Firepower, upozornil na to web TV Noviny.

Pri tvorbe rebríčka jeho autori zohľadnili 60 rozličných faktorov. Zamerali sa na počet príslušníkov armády, či rozpočet na ich obranu. Pozreli sa aj na nerastné bohatstvo krajín, či ich geografické podmienky.

Na vyšších priečkach sa ocitli krajiny, ktoré disponujú jadrovým arzenálom, či tie, ktoré sú súčasťou aliancie NATO. Na politickú situáciu alebo spôsob riadenia armády ohľad nebrali. Do rebríčka sa dostalo celkovo 145 krajín sveta.

USA na prvom mieste

Na zlatej priečke nenastala zmena už roky, opäť sú na nej Spojené štáty americké. Ich armáda má najvyšší rozpočet na svete, i technologickú prevahu. Druhé miesto obsadilo Rusko, tretie Čína. Top päťku uzatvárajú India a Spojené kráľovstvo.

V rebríčku si najviac polepšila Ukrajina, jej armáda je momentálne 15 najsilnejšia na svete.

Ilustračná foto: TASR

Slovensko si pohoršilo

Slovensko sa prebojovalo na 67. priečku, čím si oproti minuloročnému rebríčku pohoršilo o 7 miest. Z okolitých krajín je Poľsko na 20. mieste, Česká republika na 48. priečke a Maďarsku patrí pozícia číslo 54.

Kompletný aktuálny rebríček, ale aj zvyšné edície nájdete na stránke Global Firepower.

Najnovšie články