Foto: Anonymous Content

Ľuboš Belko / / Film
Aj napriek tomu, že posledných pár rokov zažívame televízny boom, dobrých seriálov stále nie je dosť.

A tie sa v súčasnosti už netýkajú len televízie samotnej. S príchodom Netflixu vznikajú aj tituly, ktoré sú určené špeciálne pre publikum streamovanej zábavy. Je pravda, že dni kedy sme nechávali peniaze vo video a DVD požičovniach už sú dávno za nami. Žiaľ. Tento typ sledovania obľúbených filmov mal určite svoje čaro. Hovoriac však o seriáloch, tých sa vymoženosť požičania netýkala.

Avšak aj tie bolo kedysi možné zakúpiť na DVD, kde boli série rozdelené na jednotlivé disky. K takémuto riešeniu sa však aj tak prikláňal málokto. Väčšina ľudí si buď pozrela v televízii alebo s príchodom o čosi modernejšej doby na stránkach, ktoré zdieľajú nelegálne odkazy. Vďaka službám ako Netflix, Hulu, HBO GO alebo Amazon Prime však máme neobmedzené množstvo filmovej a seriálovej zábavy v pohodlí domova za pár drobných mesačne. My vám dnes prinášame zoznam ako novších tak aj starších psychologických seriálov, ktoré sa vyznačujú neustálymi zvratmi, napätím a takzvanými mindfuckmi.

Alias

Seriál Alias je dielom špičkového scenáristu J.J. Abramsa, ktorý stojí v podobe spisovateľa za filmami ako Armageddon, Mission: Impossible 3 alebo Star Wars: Sila sa prebúdza. Ako režisér si môže na svoje konto pripísať nové filmy zo sveta Star Treku, ktoré dosiahli nemalý úspech. Avšak ako seriálový scenárista J. J. Abrams tiež nezostal na hanbe. Alias je dodnes považovaný za jedno z jeho najlepších diel a niet sa čomu čudovať.

Black Mirror

Z britského seriálu Black Mirror vám bude naozaj behať mráz po chrbte. Každá epizóda je akýmsi krátkym filmom, ktorý sa odohráva v budúcnosti alebo alternatívnej súčasnosti a podotýka na to, akí sú ľudia v skutočnosti zvrátení. Krátkometrážne filmy, ktorých stopáž sa pohybuje o 45 do 90 minút s vami skutočne zamávajú. Hneď na začiatok je však nutné uviesť, že aj keď sa seriál dohráva vo fiktívnych svetoch, problémy, ktoré rieši sú aktuálne, a preto má veľmi silný emocionálny dopad. Nedoporučujeme ho preto slabším povahám.

13 Reasons Why

13 Reasons Why nie je seriálom, po ktorom pôjdete spať s úsmevom na tvári. V skutočnosti ide o veľmi depresívny, no zároveň pôsobivý titul z dielne zmieňovaného Netflixu. Seriál je adaptáciou knižnej predlohy. Písaná verzia príbehu bola podobne úspešná ako tá hraná a v súčasnosti sa pripravuje už druhá séria. Príbeh sa točí okolo chlapca, ktorému jeho dva roky mŕtva spolužiačka zanechala škatuľu plnú kaziet. Jeho tajná láska tak v ich podobe odhaľuje 13 dôvodov prečo sa rozhodla siahnuť si na život.

24

Seriál 24 alebo 24 hodín je už v dnešných dňoch legendou. Táto legenda vytiahla Kiefera Sutherlanda na absolútny vrchol hereckej seriálovej špičky. Možno to nie je najlepší dôvod na chválenie, keďže v seriáloch väčšina hercov začínala, kým sa posunula k filmovej tvorbe, no práve vďaka nemu má tento, mimochodom brilantne napísaný seriál, takú šťavu. Odohráva sa v reálnom čase. Každá hodinová epizóda tu stvárňuje jednu hodinu dňa a každá séria má 24 epizód, čo je skutočne netradičný, no o to pútavejší priebeh.

24 Season 1 Trailer

Wilfred

V seriáli Wilfred si zahral Frodo (teda Elijah Wood, ktorého už nikdy nikto nebude poznať inak ako Froda) hlavnú úlohu. V tej stvárnil mladého muža, ktorý trpí rôznymi psychickými problémami, nemá priateľov v súkromí ani v práci a jediné, čo môže považovať za svoje sú samovražedné sklony. Po čase sa však spriatelí so psom, ktorého stráži na požiadanie svojej krásnej susedky. Ryan však psa Wilfreda vníma ako človeka, čo je v seriáli aj znázornené. Brilantný čierny humor vám nedovolí sa od seriálu odrapiť, no je nutné poznamenať, že táto psycho(logická), čierna komédia tiež nie je pre každého.

Fringe

Seriál Fringe je podobne ako Alias dielom geniálneho scenáristu J. J. Abramsa. Toto dielo dostalo v českom preklade veľmi trefný názov Hranice nemožného. Celý dej sa začína pádom lietadla, na ktorom sa odohrala zvláštna nehoda, počas ktorej umrela celá posádka. Vyšetrovania sa ujme agentka FBI, ktorá po čase zistí, že tohto prípadu je zapletené množstvo ľudí, ktorí zastavajú vysoké vládne pozície.

Twin Peaks

Mestečko Twin Peaks je dielom jedného z najzáhadnejších režisérov všetkých čias. Autor krátkometrážnych filmov, seriálov a aj celovečerných snímkov David Lynch vytvoril skutočne mimoriadne dielo, ktoré dostalo názov Mestečko Twin Peaks. Ide o veľmi surreálne poňatie drámy s mysterióznymi prvkami. Bol to práve tento seriál, kde sa preslávil herec Kyle MacLachlan a úspech dvoch pôvodných sérii z 90. rokov zabezpečil tomuto dielu aj tretiu sériu, ktorá vznikla len minulý rok.

True Detective

Temný prípad sleduje príbeh dvoch detektívov. Okrem netradičného poňatia deja sa môže toto dielo pochváliť aj hviezdnym hereckým obsadením. V prvej sérii sa budete pozerať na detektívov, ktorých si zahrali Woody Harrelson a Matthew McConaughey, zatiaľ čo v druhej sa hlavných úloh ujali Vince Vaughn and Colin Farrell. Seriál je uznávaný najmä za svoje unikátne rozprávanie, ktoré ocenili aj mnohí svetoví autori.

Lost

Svojho času bol seriál Lost alebo Nezvestní obrovským hitom, ktorý otriasal ako domácim, americkým publikom, tak aj zahraničným, teda európskym. Slovensko nevynímajúc. Zamotané osudy stroskotaných hrdinov sa s každou epizódou viac a viac komplikujú namiesto toho, aby sa nevysvetliteľné udalosti odhaľovali. V istých bodoch nadobudnete dojem, že v deji sa strácajú aj samotní scenáristi, avšak rozporuplné vyvrcholenie poslednej série vás v tom možno aj utvrdí. To však neznamená, že by ste nemali dať tomuto seriálu z vlastnou mytológiou šancu. Rozhodne totiž neoľutujete.

The X-Files

Dobre známe Akty X snáď nemusíme predstavovať nikomu. Príbeh sleduje osudy dvoch agentov FBI Mulder a Scullyovej, ktorí vyšetrujú prípady uložené do zložky aktov X, teda nevyriešiteľných prípadov. Okolo nich sa väčšinou vznáša rúško tajomstva a čosi, čo my ľudia považujeme za nadpridozené. Tento seriál vás rozhodne udrží pri svojich pôvodných deviatich séiách. Na zahodenie však nie sú ani desiata a jedenásta. Tie boli nakrútené len v posledných dvoch rokoch ako istý comeback, ktorý rozhodne nesklamal.

Pozri aj: Poznáme nominácie na Oscara 2018. O najprestížnejšie filmové ocenenie zabojujú tieto filmy, dokumenty, piesne, herci a režiséri

0
Komentovať (0)