Foto: Warner Bros.

Petra Sušaninová / / Série
Aký je váš obľúbený žáner vo sfére filmov?

Ak sú to akčné filmy, ste na správnom mieste. Odporučíme vám niekoľko takých, ktoré neomrzia ani náročného diváka. Úlohou akčného filmu je totiž udržať neustále napätie, zatajený dych a oči otvorené dokorán v očakávaní toho, čo sa bude diať. Či už sa dej odohráva v ďalekej dystopickej budúcnosti, alebo v uliciach mesta v prítomnosti, majú čo ponúknuť. Nech už máte radšej klasiku, alebo neustále hľadáte nejaké novinky, tento zoznam poslúži ako inšpirácia každému.

Krvavý diamant, 2006

Hlavnej úlohy sa zhostil Leonardo DiCaprio, ktorý si zahral pašeráka diamantov. Ten sa spolu s obyčajným rybárom (Djimon Hounsou) ocitne v roku 1999 uprostred vojny v Sierra Leone. Krvavý diamant vyobrazuje hrôzy a utrpenie, ktoré vojna spôsobila. Zničila životy a budúcnosť mnohým. Leonardo a Djimon sa vydajú na misiu, nájsť vzácny ružový diamant a zachrániť Djimonovho syna, ktorého odvliekli nepriatelia. Vydýchnuť vám počas celého filmu nedá nie len skvelé herecké obsadenie, ale aj napínavý dej.

Sin city – mesto hriechu, 2005

Jednou zo zaujímavostí tohto filmu je čiernobiela paleta, až na niekoľko pestrých objektov. Spracovanie nie je každodennou záležitosťou a poskytuje zaujímavý vizuálny zážitok. Vo filme sa prelína niekoľko dejových línií z komiksov Franka Millera. Vidíme obraz desivého neľútostného mesta plného násilia, v ktorom sa statočný policajt s chorým srdcom (Bruce Willis) pokúša ochrániť striptérku (Jessica Alba). Vo filme si zahrali aj herci ako Mickey Rourke, či Elijah Wood, ktorého poznáte napríklad z Pána prsteňov.

Piaty element, 1997

Vytvoriť niečo také, ako je Piaty element si od Luca Bessona vyžadovalo značnú dávku predstavivosti. V hlavnej úlohe sa opäť blysol Bruce Willis. Vo futuristickom svete 23. storočia sa snaží zachrániť svet, ktorý sa chystá zničiť ohnivá guľa. Poradí mu mních Cornelius, ktorý tvrdí, že pohromu zastaví jedine Piaty element. Ten spája štyri elementy, oheň, vodu, vzduch a zem. Pomáhať im bude krásna mimozemšťanka, ktorú si zahrala Mila Jovovich, do cesty sa im však stavia Zorg s Mangalormi.

300, 2006

Ďalšia adaptácia Millerovho komiksu. Film rozpovedal príbeh o bitke pri Termopylách, ktorá sa odohrala v roku 480 pred Kristom medzi Sparťanmi a Peržanmi. Kráľ Leonidas vyšle 300 svojich najstatočnejších vojakov do bitky proti 300 tisíc vojakom Xerxesovej armády. Sparťania bojujú až do posledného dychu, Gréci a zjednotia a Peržania ostávajú porazení.

Bournovo ultimátum, 2007

Matt Damon nikdy nie je zlá voľba, pokiaľ ide o akčný film a zlou voľbou nebol ani tentoraz. Jason Bourne je bývalý agent CIA, stratil však pamäť. Teraz začína nielen pátranie po identite, ale aj únik pred svojimi bývalými zamestnávateľmi, ktorí chcú zabrániť tomu, aby si Bourne na všetko spomenul. Jeho minulosť je totiž plná temných miest.

John Wick, 2014

Keanu Reeves je skvelý herec a v akčných filmoch exceluje, čo dokázal aj ako John Wick. Wick je zabijak na dôchodku, ktorému nedávno umrela a zanechala po sebe šteniatko, aby zmiernilo jeho bolesť. Zrazu však príde aj o to a ukradnú mu aj auto, na ktorom mu záleží. Opäť sa v ňom prebudí myseľ zabijaka a vydá sa na lov tých, ktorí mu vzali všetko, na čom záležalo.

RoboCop, 1987

RoboCop je ukážkou klasiky, ktorá sa nebála načrieť do vôd scifi a rôznych sociálnych tém. Hlavný hrdina je policajt, ktorého chladnokrvne zavraždili, prebral sa však v tele zdanlivo nezničiteľného kyborga, ktorý bojuje proti zločinu v uliciach Detroitu.

Gladiátor, 2000

Scény z filmu Gladiátor patria medzi také, na ktoré sa tak ľahko nezabúda. Dej sa odohráva v roku 180 nášho letopočtu v Ríme. Generál Maximus bojuje proti cisárovi Commodovi, ktorý nechal vyvraždiť celú jeho rodinu. Napriek tomu, že Maximus dokazuje svoju silu a statočnosť v aréne, po ničom netúži viac, než po domove, ktorý mu Commodus vzal.

Kingsman: The Secret Service, 2014

Kingsman sa síce radí medzi komédie, stále si však udržiava označenie akčný film, ktorý sa oplatí vidieť. Kingsman je britská tajná organizácia. Ak jeden z jej členovi odíde (väčšinou nedobrovoľne) je nutné ho nahradiť novým. Na posty sú väčšinu obsadzovaní synovia významných mužov, výnimkou sa však stane Eggsy, ktorý má síce vysoké IQ a nedokončený vojenský výcvik, ale dal sa na kriminálne chodníčky a väčšinu času trávi nezamestnaný v uliciach. Až kým sa ho neujme Harry Hart (Colin Firth) a spolu s Gazelle, ktorá má čepele namiesto nôh bojujú proti šialenému bohatému maniakovi.

Nebezpečná rýchlosť, 1994

Film je ukážkou toho, ako aj jednoduchá dejová línia dokáže udržať pozornosť diváka až do konca. Pod autobusom je namontovaná výbušnina a ak spomalí pod 50 kilometrov za hodinu, exploduje. Jack (Keanu Reeves) však urobí všetko pre to, aby zachránil civilistov pred istou smrťou.

Terminátor, 1984

Túto klasiku netreba predstavovať hádam nikomu. Je to legenda stvorená Jamesom Cameronom v hlavnej úlohe s nesmrteľným Arnoldom Schwarzeneggerom. Ten ako kyborg putuje do roku 2023, aby zabil tehotnú Sarah Conorovú. Ak ste to náhodou nevideli, zvyšok pre istotu neprezradíme.

Mad Max, Zbesilá cesta, 2015

Skvelý film so skvelým prevedením. Šialený Max je presvedčený o tom, že pred svojou temnou minulosťou ujde len ak sa vydá na púť. Cestou však narazí na utečencov na čele s Imperatorom Furiosa. Utekajú z Citadely, ktorá je pod krutovládou Immortana Joea. Niekto mu ukradol niečo cenné a blíži sa nemilosrdná vojna.

Dobyvatelia stratenej archy, 1981

Kto by nepoznám dobrodružstvá Indiana Jonesa. Jeho meno sa navždy zapísalo do histórie kinematografie a Spielberg je na seba právom hrdý. Indiana je poverený štátom, aby našiel Archu skôr, ako skončí v rukách nacistov, ktorí ju chcú získať pre svoje nekalé účely. Podarí sa mu to?

Matrix, 1999

Realita sa mení na ilúziu a nočné mory naopak naberajú na reálnosti. Celý svet sa obráti hore nohami, súčasnosť je minulosťou a budúcnosť sa odohráva práve teraz. Alebo je to len projekcia, ktorá má pôsobiť ako realita? Ak chcete poznať odpovede, prezradí vám ich hlavný hrdina, Thomas Anderson (Keanu Reeves).

Temný rytier, 2008

Christopherovi Nolanovi sa podarilo vytvoriť jeden z najlepších akčných filmov všetkých čias, za čo mu právom patrí miesto na tomto zozname. Heath Ledger sa zhostil úlohy kráľa zločincov, Jokera tak, ako by to dokázal málokto, za čo získal aj ocenenie. Dokazuje Batmanovi, že nastoliť mier v Gothame nebude také jednoduché.

Ktorý akčný film je váš obľúbený?

Pozri aj: Aj na budúci rok sa budete báť. 10+ nových hororov, ktoré prídu do kín už čoskoro

thecinemaholic
0
Komentovať (0)