Foto: Facebook.com/Verdenskortet

Množstvo kreatívnych ľudí oplýva aj trpezlivosťou. Dánovi Sørenovi Poulsenovi trvalo 25 rokov, kým vytvoril toto unikátne dielo.

Patríte aj vy k vášnivým cestovateľom a najradšej by ste precestovali celú Zem? Vidieť každý kút našej planéty je možno snom nejedného z nás, no je to aj ťažko realizovateľné. Potrebovali by sme približne 11 rokov na to, aby sme prešli okolo celého sveta a to ešte za predpokladu, že by sme vedeli chodiť po vode. Vďaka myšlienke jedného Dána však môžeme zavítať na všetky kontinenty sveta v priebehu pár okamihov.

Mapa sveta s názvom Verdenskortet je mapa, po ktorej sa dá kráčať. Je vyrobená z pôdy a kameňa a je vybudovaná na hladine rybníka. Zaujíma vás, ako dlho a kto tento výtvor kreoval? Sørenovi Poulsenovi to trvalo viac ako dve desaťročia, no oplatilo sa počkať.

Tento nápad vznikol náhodou. Poulsenovi, ktorý sa narodil v Dánsku v roku 1888, pripomínal jeden kameň na jeho pozemku Jutský polostrov, a ten mu vnukol ideu vytvoriť mapu sveta. Začal tak pracovať na projekte. Tvorbe mapy sa venoval už od roku 1944 až do jeho smrti v roku 1969. Mapa sa nachádza na mieste, kde Søren vyrastal – pri jazere Klejtrup Lake. Pozitívne je, že toto dielo nezaniklo ani po jeho smrti. Dnes slúži táto lokalita aj ako park s vonkajšími aktivitami a priestor pre rôzne podujatia. Ročná návštevnosť dosahuje počet až 35-tisíc ľudí.

Facebook.com/Verdenskortet

Poulsen vytvoril túto mapu z kameňov a nánosov, pričom používal len ručné náradie, vozík a fúrik. Na Facebooku mapy sveta Verdenskortet sa píše, že kamene, tvoriace túto mapu, boli počas zimy presunuté na ľad a na jar zase späť na svoje miesto.

Súčasťou mapy sú aj vlajky štátov, žlté tehly zase oddeľujú Ameriku na jednotlivé štáty. Červené piliere označujú polohu rovníka. Mapa sveta sa rozkladá na ploche takmer 4200 metrov štvorcových. Každých 25 centimetrov predstavuje približne 111 kilometrov reálnych vzdialeností sveta.

Facebook.com/Verdenskortet

Dnes park ponúka množstvo aktivít, je tu možnosť prejsť si ho spolu so sprievodcom, občerstviť sa dobrou kávou, koláčom či vínom, zahrať si minigolf, „vydať sa a chodiť po svete“ alebo sa dokonca previesť na malej loďke cez miniatúrny Pacifik. Pre deti je tu vozenie na poníkoch, príležitosť vyskúšať si staré vikingské hry alebo obľúbená trampolína. Vstupné je zhruba 10 eur pre dospelých a pre deti od 2 do 12 rokov je to 7 eur. Okrem toho je tu možnosť zakúpenia si aj sezónnej permanentky.

Facebook.com/Verdenskortet

Pozri aj:  Slepá mapa sveta: Len málokto z vás dokáže určiť správne týchto 20 krajín. Dokážeš to práve ty?

inhabitat.com, verdenskortet.dk
0
Uložiť článok
Komentovať