Foto: Oficiálne foto distribútora

Filmy, v ktorých sú hlavní hrdinovia neustále na ceste bez cieľa a viazaní sú len slobodou, si získali v 60. rokoch veľkú mieru popularity.

Bolo to práve kvôli dvom snímkom. Jeden z nich bol Bonnie a Clyde. Keďže tento žáner vznikol na nekončiacich amerických cestách je pochopiteľné, že hlavnými hrdinami boli práve vzory vtedajšej doby. Kriminálnici a hippies. Ošiaľ okolo lúpežného páriku ešte stále neopadol a tak sa ľudia zamilovali do anti-hrdinov Bonnie a Clyda. Neskôr prišiel film Easy Rider, ktorý dopĺňal dnes už legendárny soundtrack od skupiny Steppenwolf s piesňou Born to be wild.

A keďže v šesťdesiatych chcel byť každý správny Američan divoký, slobodný a nespútaný, tieto filmy symbolizovali do bodky ich najväčšie túžby a priania. Dnes nie je žáner roadmovies o nič menej populárny, no jeho cestou sa vydávajú skôr nezávislí režiséri. Poďte sa s nami pozrieť na desiatku najlepších roadmovies a spríjemnite si tak čakanie na slobodné a horúce leto.

Easy Rider

Easy Rider alebo Bezstarostná jazda je film, ktorý vznikol na konci 60. rokov. Odvtedy ubehla nejaká tá chvíľa, no zub času toto dielo Dennisa Hoppera nepoškodil. Ba priam naopak. Ako roky plynuli, filmu okrem pôvodnej atmosféry, ktorá podčiarkovala slovo Sloboda, pribudla aj slušná dávka nostalgie, ktorá ho robí ešte o čosi unikátnejším.

We’re the Millers

My sme Millnerovci môžeme pokojne nazvať kontroverznejším snímkom. I keď máme v poradí aj také, v ktorých uvidíte viac krvi a omnoho viac vypätých situácii, tento film stále robí niečo, čo by nemal. Sleduje príbeh zinscenovanej rodinky, ktorú tvorí díler marihuany, striptérka, dílerov zákazník a potetovaná tínedžerka. Pokrvne títo ľudia samozrejme nie sú spätí, no ich úlohou je pašovať drogy v karavane a tvoriť zdanlivo šťastnú domácnosť na kolesách, ktorá svojim úsmevom odradí každého policajta. Komédia, ktorá propaguje promiskuitu, užívanie a predaj drog a v neposlednom rade intoleranciu k zákonu, má skutočne niečo do seba i keď neprezentuje zrovna najmorálnejšie idey.

Wild at Heart

Divokosť v srdci je film David Lyncha, ktorý vznikol v rovnakom čase ako jeho mimoriadne úspešný seriál Twin Peaks. Tentokrát nám však režisér neposkytol pohľad na rozvrátené a temné mestečko, ale drsne romantický príbeh dvoch stratených duší, ktoré si zahrali mladý Nicolas Cage a zvodná Laura Dern. Pár cestujúci do Kalifornie sa na svojej ceste potýka s rôznymi nástrahami a tvrdiť, že sa s nimi dokáže aj vyrovnať, je veľmi odvážne.

Captain Fantastic

Captain Fantsatic alebo po našom (z nejakého dôvodu) Toto je náš svet, je film rozprávajúci o mužovi, ktorý sa rozhodol svoju rodinu presťahovať do hôr a myslí si, že tu vytvoril raj na Zemi. Otec však čelí ťažkej skúške, keď jeho žena umiera a on sa musí so svojimi šiestimi deťmi odobrať do civilizovanej spoločnosti. Film obsahuje zopár hlášok, ktoré skutočne stoja za to, ako napríklad otázku: “Čo je to cola?”, po ktorej nasleduje odpoveď “Otrávená voda”. Hlavný hrdina, ktorého stvárnil  Viggo Mortensen, si aj napriek svojmu konaniu veľmi rýchlo získa srdce diváka a Captain Fantastic zanechá doposiaľ nepoznanú emóciu.

Badlands

Nezávislý titul Badlands vznikol len štyri roky po Easy Riderovi, no vďaka progresívnej kamere a vizionárskej režii Terrenca Malicka si poviete, že môže byť sotva starší ako Pulp Ficiton či Dazed and Confused. Príbeh je zasadený do roku 1959 a sleduje osud hlavného hrdinu Kita, ktorého perfektne stvárnil Martin Sheen. Ten zavraždil niekoľko ľudí a jeho priateľka bola pri tom. Teraz sa musia vydať na útek a predstierať, že sa nič nestalo. Po takomto incidente to však nie je ľahká úloha.

The Hangover

I keď Vo štvorici po opici nie je roadmovie v pravom slova zmysle, určite si zmienku zaslúži. Napriek tomu, že je tento film mnohokrát odsudzovaný, pretože je považovaný za neveľmi inteligentnú komédiu, opak je pravdou. Hlavných úloh sa ujal úspešný komik Zach Galifianakis a po jeho boku si zahral Bradley Cooper. Film o šialenej párty vo Vegas mal právom veľký úspech, no žiaľ hovoríme o nápade, z ktorého sa nedá čerpať večne. Práve z tohto dôvodu ostatné diely nepovažujeme zrovna za klenot kinematografie. Prvý diel však istým spôsobom prepísal svoj žáner a zapísal sa do dejín, preto by ste sa nemali nechať odradiť zdanlivo plytkým námetom.

Vanishing Point

Ak sa však potrebujete naladiť na inteligentnejšiu nôtu a vidieť film, v ktorom sa deje všetko a zároveň nič, Vanishing Point je presne pre vás. Príbeh sleduje skutočne pozoruhodným spôsobom vzťah muža a auta, ktorý sa počas 99 minút odohráva v podobe jeho úteku. Scény sú občasne striedané prestrihmi, ktoré môžeme chápať ako flashbacky, postupne objasňujúce jeho spočiatku nepochopiteľný motív.

Thelma & Louise

Film ľudovo známy pod názvom telmaalujza priniesol v 90. rokoch na Slovensko celkom iný rozmer kinematografie. Predošlý režim nepovoľoval filmy s tematikou slobody a tobôž nie úteku. Keď sa k nám dostali tieto dve sympatické hrdinky, ktoré stvárnili Susan Sarandon a Geena Davis, celkom zmenili tunajší pohľad na myšlienku cesty bez cieľa. Tento film, v ktorom môžete zahliadnuť aj hviezdy ako Harvey Keitel či Michael Madsen, sa stal klasikou. Okrem toho je aj veľmi očividnou výpoveďou o nálade dnešného sveta a rozdielnostiach medzi mužom a ženou.

Fear and Loathing in Las Vegas

“Kto zo seba urobí zviera, zbaví sa bolesti ľudstva.” To hovorí citát hneď na začiatku tohto biografického snímku o Hunterovi S. Thompsonovi. Svojského novinára, ktorá sa nehanbil za svoju lásku k drogám a neviazanému životnému štýlu vo filme stvárnil Johnny Depp. Ten sa na jeho postavu adaptoval tak veľmi, že filmový štáb zostal znepokojený s pochybnosťami o jeho duševnom zdraví. Po skončení natáčania zostal Depp s Thompsonom vo veľmi dobro priateľskom vzťahu, ktorý prekonal aj novinárovu smrť.

Kalifornia

Príbeh sleduje cestu jedného celkom zvyčajného páru. Vo filme si ho zahrali David Duchovny, ktorého talent môžete poznať zo seriálov ako Akty X či Californication, a Michelle Forbes. Tí sa vydávajú na cestu naprieč Spojenými štátmi pričom ich cieľovou destináciou je práve Kalifornia. Počas cestovania chcú načerpať dostatok inšpirácie pre svoju knihu o sériových vrahoch. Netušia však, že ich osud sa prepletie s párom, ktorý tvorí Bard Pitt a úžasná Juliette Lewis. Píšuci manželia tak začnú čerpať viac inšpirácie než by sa im páčilo.

Pozri aj: Jemná, ženská, no aj chladná či nemravná. Týchto 8 filmov dokazuje, že Scarlett Johansson je jednou z najlepších herečiek súčasnej doby

0
Uložiť článok
Komentovať