Foto: Pixabay

Matej Mensatoris / / Veda
Rádioaktívne Ruténium 106 uniklo z bližšie nešpecifikovaného zariadenia niekde v Rusku či v Kazachstane.

Už niekoľko týždňov sa nad Európu vznáša mrak, v ktorom je merateľné množstvo rádioaktivity. Tá nepochádza z prírodných zdrojov, a tak do úvahy prichádza možnosť nehody či poškodenia niektorého z jadrových zariadení. Podľa francúzskeho inštitútu pre ochranu pred radiáciou (IRSN), nehoda mohla nastať niekde v Rusku alebo v Kazachstane. 

K nehode malo prísť už niekedy koncom septembra či začiatkom októbra. Úrady v ovzduší namerali zvýšenú mieru rádioaktívneho Ruténia 106. Ten sa v prírode bežne nevyskytuje a vzniká najmä ako štiepny produkt v jadrových zariadeniach.

Najdôležitejšia informácia ale je, že koncentrácia rádioaktívneho prvku v ovzduší je veľmi malá, a tak nepredstavuje žiadne ohrozenie zdravia obyvateľov a nemá vplyv ani na životné prostredie.


Ak sa obávate podobnej nehody, aká bola napríklad v Černobyle, odborníci uisťujú, že k ničomu takému nedošlo. S najväčšou pravdepodobnosťou nastala nehoda na niektorom z medicínskych zariadení či pri spracovaní jadrového paliva. Ako uviedol riaditeľ pre zdravotné otázky IRSN Jean-Christophe Gariel, zdroj vzniku radiácie pochádza z Ruska či z Kazachstanu. Ako ďalej uvádza Gariel pre theguardian, ruskí partneri tvrdia, že nemajú žiadne správy o tom, že by u nich nastal únik rádioaktívneho materiálu.

Ruténium 106 má polčas rozpadu približne 1 rok, čo znamená, že jeho množstvo sa v priebehu jedného roka zmenší o polovicu. Ročne sa Ruténia vyrobí pomerne malé množstvo a slúži najmä na medicínske účely, pri liečbe nádorov.

Situácia na Slovensku je bezpečná a žiadne zdravotné či iné riziko v súvislosti s týmto únikom radiácie nehrozí. Ako uvádza Úrad regionálneho zdravotníctva Slovenskej republiky z 13.10.2017, namerané hodnoty Ruténia 106 v žiadnom prípade neohrozujú zdravie obyvateľov, pozornosť z pohľadu ochrany zdravia obyvateľov by vyvolali až hodnoty miliónkrát vyššie ako sú v súčasnosti merané.

Pozri ajAk by vybuchla atómová bomba vo vašej blízkosti, toto by ste mali spraviť, aby ste prežili

theguardianuvzsr.skirsn.fr, iflscience.com 
0
Komentovať (0)