Foto: Messy Nessy Chic

Pred päťdesiatimi rokmi, keď bola spoločnosť omnoho viac úzkoprsá a puritánska, nebolo toľko možností ako dnes. Čo je smutnejšie, nie všetci mali rovnaké práva využívať možnosti rovnako.

Vo svete módy je ťažké preraziť aj dnes. Mnoho nezmyselných kritérií, zvrátené ideály krásy, drsné podmienky a dokonca zneužívanie sú bežnými problémami, s ktorými sa môže stretnúť začínajúca modelka. Predstavte si o čo ťažšie by bolo preraziť 50 rokov dozadu v rovnakom priemysle. Ženská krása bola vždy oceňovaná na piedestáli priorít veľmi vysoko, pokiaľ by sme však mali hovoriť o ich právach a uznaní v iných než vizuálnych sférach, realita by nebola tak pekná ako tváre topmodeliek.

Nie je to tak dávno, kedy africké etnikum a mnoho ďalších nemalo možnosť vstúpiť do sveta žiarivých reflektorov, vysokých podpätkov a finančného uznania spojeného s chorými sympatiami. Veľký rozdiel medzi dnešnou dobou a minulou nie je, no predsa už sme o čosi kultivovanejší a tolerantnejší. Žiaľ nie všetci. Modelka Donyale Luna bola prvá černošská modelka, ktorá sa objavila na obálke magazínu Vogue. Umrela v roku 1979 vo veku 33 rokov na následky predávkovania heroínom. Jej cesta k sláve bola dlhá a tŕnistá, avšak uspela.

Donyale sa objavila aj v niekoľkých filmoch Andyho Warhola, avšak aj napriek tomu, že urobila obrovský prelomový krok, nedočkala sa takého uznania, ako by si zaslúžila. Pripomeňme si ju dnes pre verejnosť aj pre módnych nadšencov sériou jej dominujúcich fotografií.

Pozri aj: Plus-size modelka Ashley Graham nafotila odvážnu sériu fotografií, ktorá povzbudzuje ľudí v tom, aby mali radi svoje telo (NSFW)

designyoutrust.com
Príbehy
0
Komentovať (0)