Greenpeace

Vzácny a jedinečný endemit bude pre planétu Zem už čoskoro pravdepodobne minulosťou.

Pred dvadsiatimi rokmi ich žilo asi 600, dnes už len 12. Svet tak v priamom prenose sleduje vyhynutie ďalšieho významného živočíšneho druhu. Sviňucha kalifornská, kriticky ohrozený endemit, však nemizne len tak. Ako už býva zvykom, už rok ho pravdepodobne zo sveta vyštve človek. 

Sviňucha kalifornská, prezývaná i morská panda, je vzácny endemit žijúci v na severe Kalifornského zálivu vo vodách oficiálne patriacich Mexiku. Tento cicavec bol objavený len pred 60 rokmi, no už čoskoro sa možno stane minulosťou. Kým v roku 1997 ich napočítali asi 600, v roku 2014 už len 100, minulý rok 30 a aktuálne v marci 2018 ostáva len tucet jedincov.

Foto: Wikimedia

Sviňuchy kalifornské sú unikátom svojho druhu. Vďaka výraznému tmavému „prstencu“ okolo očí ich prezývame i morské pandy. S dĺžkou asi 150 cm sú najmenšími veľrybami na svete a ako jediný druh z čeľade sviňuchovitých, obľubujú namiesto chladnej vody tú teplú. Práve preto sa usadili v oblasti Kalifornského zálivu, kde dlhé stáročia unikali pred zrakom človeka. Nakoniec však vyčíňaniu ľudstva neunikli a sú na pokraji vyhynutia.

Foto: Wikimedia

Sviňucha kalifornská môže vyhynúť kvôli pytliakom. Ona sama síce na zozname vyhľadávaných koristí nie je, no v rybárskych sieťach sa ocitá ako vedľajší úlovok pri love morských rýb totoaba, ktoré sú obľúbenou pochúťkou najmä v Ázii. Lov tejto morskej ryby je síce nelegálny, no cena, ktorá sa na čiernom trhu šplhá na 50 000 dolárov (42 000 €), je pre pytliakov veľkým lákadlom. Pri love totoaby sa do rybárskych sietí pytliakov dostávajú i sviňuchy kalifornské. A práve preto ich ostalo len 12.

O záchranu sviňúch kalifornských sa pokúšalo už niekoľko ochranárskych organizácií. Vaquita CPR minulý rok niekoľko dúfalo, že sa im podarí niekoľko jedincov zachrániť chovom a rozmnožovaním v zajatí. Žiadna zo samíc však návrat do voľnej prírody neprežila. Napriek nezdaru však organizácie na ochranu zvierat ďalej bojujú za záchranu týchto morských pánd, napriek tomu, že to s nimi vyzerá veľmi kriticky.

Pozri aj: Pri francúzskom pobreží umiera 10-tisíc delfínov. Desivé tajomstvo odhalili novodobí piráti, ktorí potápajú pytliacke lode

mymodernmet.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy