Foto: Polícia SR

Na strednom Slovensku došlo k ekologickej katastrofe.

Na strednom Slovensku zasahujú pri ekologickej katastrofe všetky zložky integrovaného záchranného systému. Pri obci Čabradský Vrbovok totiž došlo k veľkému úniku materiálu z miestnej bioplynovej stanice. 

V katastri obce Čabradský Vrbovok došlo dnes k úniku digestátu z poškodeného zásobníka miestnej bioplynovej stanice, informuje na Facebooku Polícia Slovenskej republiky. Do okolia malo podľa prvotných odhadov uniknúť 30-tisíc kubických metrov nebezpečnej látky. Podľa Polície SR mal digestát znečistiť aj neďaleký potok.

Ako k ekologickej katastrofe došlo, ukáže až ďalšie vyšetrovanie. Zložky integrovaného záchranného systému sa aktuálne snažia oblasť zabezpečiť tak, aby nedošlo k ďalšiemu zásahu do životného prostredia.

Foto: SITA/KR PZ Banská Bystrica

Digestát sú zvyšky po fermentačnom procese pri výrobe bioplynu. Využíva sa ako organické hnojivo to však len v prípade, že je v zmesi nízky obsah rizikových prvkov ako arzén, ortuť či kadmium.

Obec Čabradský Vrbovok leží v okrese Krupina viac ako 40 km od mesta Zvolen. V okolí obce sa nachádza aj Národná prírodná rezervácia Čabraď s piatym, najprísnejším stupňom ochrany.

Kal v šírke asi 10 – 20 metrov stekal po poruche bioplynovej stanice popri obývaných aj neobývaných domoch v dĺžke asi 300 metrov do malého prítoku miestneho potoka, uviedol veliteľ zásahu HaZZ Dušan Hancko. Nebezpečné látky sa vo štvrtok rozliali v okolí odstavenej bioplynovej stanice v katastri obce po blízkych pozemkoch a do miestneho potoka.

Podľa šéfa odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu Krupina Milana Blaška pracovníci úradu odobrali vzorky z digestátu, čiže uniknutého bioodpadu, a poslali ich na rozbor. “Výsledky budú známe o niekoľko dní,” podotkol Blaško pre TASR. Ako ďalej povedal, priame ohrozenie ľudí nehrozí, tento odpad sa totiž používa aj na hnojenie polí. Nie je však vylúčený jeho priesak do spodných vôd, pričom môže byť ohrozená napríklad aj voda v studniach.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )