Foto: LEAF Academy

Na Slovensku sa chystá výstavba stredoškolského kampusu pre nadaných študentov.

Často počúvame, koľko veľa študentov je na slovenských vysokých školách, hoci ich často ani nepotrebujú. Na druhej strane je však stále veľa aj tých, ktorí by radi šli študovať aspoň na kvalitnú strednú školu, no ich rodičia si to nemôžu dovoliť. Náklady na život vo vzdialenom meste sa vedia vyšplhať aj na niekoľko stoviek eur, a to je pre mnoho domácností žijúcich z minimálnej mzdy likvidačná suma. To všetko sa však môže čoskoro zmeniť.

V blízkosti Pezinku v obci Vištuk plánuje spoločnosť LUGO vybudovať strednú školu internátneho typu, ktorá bude centrom vzdelávania nadaných mladých ľudí. Projekt LEAF Academy Campus chce funkčne dotvoriť južné územie obce vybudovaním stredoškolského kampusu a zároveň revitalizovať územie nazývané Grefty, ktoré má tvoriť spojnicu medzi kampusom a obcou Vištuk.

leafacademy.eu

Zámer sa zaoberá prvou fázou projektu LEAF Academy, v rámci ktorej bude vytvorené funkčné prostredie pre štúdium a pobyt 639 žiakov a personálu. Základ majú tvoriť vzdelávacie objekty škôl, ktoré budú doplnené ubytovacími zariadeniami pre študentov a učiteľov. Tí budú v areáli aj bývať.

V rámci prvej etapy výstavby bude vytvorené funkčné prostredie pre štúdium a pobyt 400 žiakov, súvisiaceho personálu a technické zázemie kampusu,“ píše sa v zámere. V blízkosti sa nachádza farma či strelnica. Investor chce spustiť výstavbu v máji budúceho roka. Jej ukončenie odhaduje na august 2020.

leafacademy.eu

Študenti sa budú na tomto mieste učiť aj bývať pod jednou strechou spolu s učiteľmi a inými zamestnancami školy ako jedna komunita. „Počas štúdia študenti spolupracujú s firmami a neziskovými organizáciami a vytvárajú si reálne podnikateľské alebo neziskové projekty, na ktorých spolupracujú so skutočnými odborníkmi z praxe,“ uvádza návrh.

leafacademy.eu

Projekty budú priamo prepojené aj so záujmami obce Vištuk. Investor tvrdí, že ide o jedinú školu takého typu na Slovensku. Projekt má byť v rámci celého stredoeurópskeho priestoru jedinečný tým, že jeho dlhodobým cieľom je z nadaných mladých ľudí bez ohľadu na ich finančné či sociálne pomery vychovávať dospelých ľudí, po ľudskej aj profesijnej stránke.

leafacademy.eu

Projekt vďaka rozsiahlemu štipendijnému programu umožňuje talentovaným mladým ľuďom získať kvalitné vzdelanie bez ohľadu na finančné pomery ich rodín. Realizácia projektu prinesie benefity nielen na komunálnej, ale i na celospoločenskej úrovni,“ uvádza projekt.

Pozri aj: Má byť bezpečné a nebude rušiť zvieratá. Cestovná kancelária ponúka pozorovanie medveďa hnedého priamo v srdci Tatier

TASR
Uložiť článok

Najnovšie články