Foto: archív TASR/Michal Svítok

Martin na bielom koni síce neprišiel, no prvá snehová pokrývka prichádzajúcej zimy sa už blíži na naše územie.

Slovensko čaká príchod zimy a prvého sneženia aj v tých najnižších polohách. Informoval o tom portál imeteo.sk. Na Katarínu (dnes) sa na celé Slovensko vráti hmlisté počasie, ktoré bude predzvesťou bielej periny.

Už v noci prvé zrážky

Od juhozápadu sa bude nad Slovensko presúvať zrážková činnosť , ktorá bude súvisieť s blížiacou sa tlakovou nížou, ktorá prinesie na niektorých miestach na našom území najskôr dážď, ktorý sa zmení v niektorých oblastiach na sneženie.

“V noci zo štvrtka na piatok tak začne na území Slovenska najprv na väčšine územia pršať a sneženie očakávame predovšetkým vo vyšších horských polohách. Už okolo poludnia sa však začne od západu ochladzovať a dážď prejde do sneženia, pričom na krajnom západe sa tak stane aj v najnižších polohách,” napísali meteorológovia na svoje sociálne siete.

Hranica medzi snežením a dažďom je pomerne tenká, informuje ďalej imeteo.sk. V tomto prípade by ale hranica sneženia v určitých oblastiach Rakúska, Moravy, ale aj Záhoria a krajného západu mala ležať aj v tých najnižších polohách. Na sneženie by sa tak mali pripraviť aj ľudia v Bratislave. SHMÚ vydalo na piatok aj výstrahy 1. stupňa v 7 okresoch (Banská Bystrica, Brezno, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Poprad, Tvrdošín a Dolný Kubín) proti hmle a vetru na horách.

Najhoršia situácia môže byť v Bratislave a na horských priechodoch

V noci z piatka na sobotu bude pokračovať ochladzovanie, pričom najmä spočiatku sa očakávajú aj pomerne výdatné zrážky, ktoré budú neskôr slabnúť a ubúdať. Nasnežiť by tak malo aj na veľkej časti stredného Slovenska a na Spiši. Najmenej snehu očakávajú meteorológovia na juhu Slovenska a na Zemplíne, kde nemusí snežiť vôbec.

Ako ďalej píše SHMÚ na facebooku, najhoršia situácia so snehom bude postupne na krajnom západe a tiež vo vyššie položených horských priechodoch takmer kdekoľvek na Slovensku. Pôjde tak o prvé plošne rozsiahlejšie sneženie a vytvorenie snehovej pokrývky v tohtoročnej zimnej sezóne.
0
Uložiť článok
Komentovať