Ilustračná foto: Unsplash (Leila Boujnane)

V poslednom čase sa v médiách objavilo niekoľko prípadov napadnutia človeka medveďom.

Medvede útočia nielen v zahraničí, zopár prípadov sa odohralo aj na Slovensku. 36-ročný Alexej Ivanovsky mal šťastie v nešťastí. Útok prežil, no leží v kóme a lekári si jeho ďalším osudom zatiaľ nie sú istí.

Medvedica muža znetvorila na nepoznanie

Ako informuje portál The Siberian Times, 36-ročný Alexej zbieral na kunašírskej pláži v oblasti Kurilských ostrovov kraby, keď ho napadla medvedica, ktorá mala so sebou aj mláďatá. Útok si všimlo niekoľko miestnych obyvateľov a mužovi sa snažili pomôcť. Medvedicu síce odplašili vozidlom, tá však muža stihla znetvoriť na nepoznanie. Alexej bol podľa medikov klinicky mŕtvy, podarilo sa ho však oživiť. Medvedica z muža strhla kožu z hlavy, z celého chrbta až po zadok.

Alexej bol okamžite prevezený do sachalinskej nemocnice na jednotku intenzívnej starostlivosti. Žiaľ, kvôli vážnym poraneniam museli lekári Alexejovi amputovať nohu. Medvedica mužovi odtrhla aj ucho, to sa však našťastie podarilo zachrániť a lekári ho prišili späť na miesto.

Upozorňujeme, že nasledujúce video nie je pre citlivé povahy.

Útok nebol ojedinelým prípadom

Alexej nebol jediný, kto utrpel poranenia. Medvedica zaútočila aj na 37-ročného Alexandra, ktorý sa Alexejovi pokúšal pomôcť. Ten sa pre The Siberian Times vyjadril, že ľudia spočiatku do medvedice hádzali rôzne predmety, tá však Alexeja nechala na pokoji, až keď na ňu niekto namieril svetlá naštartovaného vozidla.

Tento útok nie je ani zďaleka jediným prípadom, pri ďalšom útoku napadol medveď dvoch mužov, ktorí sa práve chystali opraviť maják. Jeden z mužov vážnym zraneniam na mieste podľahol, druhého sa podarilo zachrániť a letecky ho previezť do nemocnice.

Ako sa pred útokom chrániť?

Medvede môžu útočiť aj na Slovensku, je preto nevyhnutné dávať si pozor a to najmä v oblasti hustého porastu a na miestach, kde môže medveď hľadať potravu. Portál Medvede uvádza, že zvieratá sú najviac aktívne ráno, večer a počas noci, zbystriť pozornosť by ste teda mali práve vtedy. Ideálne je nahlas sa rozprávať alebo si pískať, aby ste na seba medveďa upozornili. Pokiaľ medveď nie je zvyknutý na ľudí, väčšinou sa dá na útek.

Foto: unsplash

Napriek preventívnym opatreniam sa môže stať, že medveď zaútočí. Stáva sa tak najčastejšie vtedy, keď ide o matku chrániacu svoje mláďatá alebo keď si vás medveď všimne neskoro. Vtedy reaguje v úľaku a v sebaobrane. Aj keď sa zdá, že je medveď pokojný, za žiadnych okolností sa k nemu nepribližujte. Nechajte mu dostatok priestoru na únik a opatrne ustupujte smerom, odkiaľ ste prišli. Ak vás medveď zbadal, neutekajte ale pomaly cúvajte a prihovárajte sa mu, aby ste ho nevyprovokovali.

Pamätajte, že medveď beží a šplhá po stromoch rýchlejšie ako človek, bežte preto len v prípade, ak máte istotu, že včas dobehnete do bezpečia. Ak sa medveď nebezpečne priblíži, ľahnite si bruchom na zem a chráňte si krk a hlavu. Zviera zvyčajne pochopí, že nie ste hrozbou a odíde.

The Siberian Times
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )