Foto: TASR - Oliver Ondráš

V Podunajskej nížine môže napadnúť až viac ako 20 centimetrov snehu.

Mikuláš prinesie nielen sladkosti a ovocie, ale aj kvalitnú snehovú nádielku. Podľa iMeteo poteší aj na miestach, kde už nikto v bielu pokrývku nedúfal.

Článok pokračuje pod videom ↓

Sneh čakajte aj dnes

Začiatok týždňa sa podľa iMeteo niesol v stabilnom charaktere počasia, avšak už dnes večer sa začne počasie zhoršovať. „Do našej oblasti prúdi chladnejší vzduch zo severu. Zmierni sa už počas dňa, no oteplenie nebude výrazné,“ informoval portál.

Napadne aj nová vrstva snehu, a to najmä v Banskobystrickom kraji. Nového snehu však pribudnú maximálne 3 centimetre. Výraznejšie zrážky prídu v noci z utorka na stredu.

Tohtoročný Mikuláš teda prinesie pre milovníkov snehu potešenie. Na naše územie totiž mieri ďalšia vlna sneženia, ktorá zasype predovšetkým naše najteplejšie oblasti Slovenska.

Foto: SITA – Branislav Bibe

Zasnežené doliny aj kopce

Mikulášske ráno bude na západnom a čiastočne aj na strednom Slovensku zasnežené, pričom už ráno začne sneženie spôsobovať prvé dopravné komplikácie. Sneženie totiž zasiahne najmä naše najteplejšie regióny Slovenska, v ktorých nie sú na intenzívne sneženie ľudia moc zvyknutí,“ upozorňuje iMeteo.

Najvýdatnejšia vlna sneženia by podľa predpovede portálu mala zasiahnuť Podunajskú nížinu. Najviac snehu napadne v južných okresoch, ako sú Komárno, Levice a Nové Zámky. „Intenzita sneženia by mohla prekročiť aj hranicu 3 centimetre za hodinu. Sneh bude pribúdať pomerne rýchlo, napomôžu tomu aj priaznivé teploty, ktoré sa budú pohybovať okolo nuly,“ dopĺňa predpoveď.

Foto: Unsplash

Ako ďalej iMeteo dodáva, sneženie sa postupne počas dňa presunie aj do Banskobystrického a Žilinského kraja. Popoludní už bude padať sneh vo všetkých oblastiach stredného a východného Slovenska.

Komplikácie a kalamity

Nádielka v Podunajskej nížine môže dosiahnuť 10 až 20 centimetrov, podľa iMeteo to však môže byť oveľa viac. Zvyšok západného Slovenska, s výnimkou Záhoria a Myjavy, čaká asi 10 centimetrov čerstvého snehu. V Žilinskom kraji 5 centimetrov a v Banskobystrickom kraji do 10 centimetrov.

Aj keď deti sa snehu určite potešia, sneh bude spôsobovať aj komplikácie, ktorým sa nevyhnete, ak sa chystáte na cesty. Sneženie spôsobí problémy najmä na horských priechodoch stredného Slovenska.

Foto: SITA – Branislav Bibel

Sneženie neustane

Ako informuje iMeteo, počas noci zo stredy na štvrtok by sa mali zrážky presúvať aj nad ďalšie časti stredu a východu krajiny. Na juhu západného Slovenska bude aj naďalej snežiť najvýraznejšie. Môže tu napadnúť až okolo 30 centimetrov čerstvého snehu.

Predpovede však nemusia byť presné. „Časť snehu sa môže topiť a nie je isté ani konečné skupenstvo, nakoľko všetko bude záležať od presnej polohy tlakovej níže,“ upozornil portál.

Uložiť článok

Najnovšie články