Ilustračná foto: Pixabay

Na Korzike ju videli len vystrašení farmári a pastieri.

Zviera, ktoré dlho nebolo známe, kedysi vo veľkom desilo ľudí, ktorí sa starali o zver. Ako píše portál IFL Science, Korzičania sa však rozhodli raz a navždy rozlúsknuť záhadu zvieraťa známeho ako ghjattu-volpe, čo môžeme preložiť ako mačacia líška. Agentúra AFP informuje, že tento doposiaľ nepoznaný druh divej mačky by skutočne mohol byť podľa genetickej analýzy tým, čo Korzičania nazývajú ghjattu-volpe.

Tento druh síce zatiaľ nebol rozpoznaný ako samostatný druh, ale Národný úrad pre lov a zver dúfa, že jeho iniciatíva dopomôže k tomu, aby sa tak stalo. “Veríme, že ide o divoké zviera, ktoré bolo známe, no nebolo vedecky identifikované, pretože ide o nenápadného tvora, ktorý je aktívny najmä v noci,” povedal hlavný technik pre životné prostredie, Pierre Benedetti pre agentúru AFP.

Zvláštne korene

Na svete poznáme dva hlavné druhy divých mačiek, ktorými sú Európska divá mačka a Africká divá mačka. Aj napriek tomu, že medzi ich klasifikáciou nastavujú isté nezhody, sú to dva druhy, od ktorých sa odvíjajú ďalšie. Medzi ich poddruhy patrí napríklad aj Sardínska divoká mačka, ktorá je pochopiteľne typická pre ostrov Sardínia. Ten susedí s Korzikou.

Podľa výsledkov genetickej analýzy je korzická mačka so svojimi génmi bližšie k Africkej divej mačke než k Európskej. Nájsť sa dá pri tom len na veľmi malom území v blízkosti lesa Asco. Aj napriek tomu, že vzhľadom pôsobí ako domáce zviera, rozhodne ním nie je. Niekoľkými detailami sa to dá dokonca rozoznať aj na pohľad. Ide najmä o hrubý chvost s čiernym koncom, pre ktorý je významný najmä kruhovaný vzor. Práve pre mohutné telo a ryšavú farbu si túto mačku miestni spájajú s líškou.

Divoké mačky boli zrejme prinesené na Korziku človekom zhruba pred 8-tisíc rokmi počas neolitickej éry. Dôvodom boli zrejme krysy, ktorých sa ľudia potrebovali  zbaviť. Toto zviera je aj pre vedcov stále veľmi záhadné a udivujú ich aj jeho nízke počty. Možno práve ďalší výskum odhalí viac o tomto zaujímavom zvierati.

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )