Ilustračná foto: pxhere

Formujúci sa polárny vír zasiahne aj Európu.

Nad severným pólom sa objavuje stratosférický polárny vír, ktorý bude v zime 2021/2022 naberať na sile. Bude interagovať so silnou anomáliou východného vetra nad trópmi, čo môže znamenať, že v Európe budeme mať chladnejšiu zimu. 

Polárny vír je niečo ako veľký cyklón, ktorý vzniká nad severným pólom v stratosfére. Každý rok na jeseň sa severný pól začína ochladzovať. Atmosféra južnejšie je však stále relatívne teplá a tento teplotný rozdiel spôsobuje pokles tlaku v polárnych oblastiach, píše portál Severe Weather.

Európa aj Severná Amerika

Keď k tomu dochádza, na severnej pologuli sa začne zintenzívňovať nízkotlaková, čiže cyklónová oblasť. Meteorológovia predpovedajú, že vytvorený polárny vír (vortex) bude veľký a ovplyvní počasie nielen v Európe, ale aj v Severnej Amerike.

Podľa portálu tak tohtoročná zima bude dlhá a extrémne chladná. Vír na územie Európy prinesie zimu s dlhodobými hodnotami pod nulou. Najvýraznejšiu silu víru by sme mali pritom pocítiť vo februári budúceho roka. Všetko ešte závisí od smeru polárneho víru, predpokladá sa, že Severnú Ameriku zasiahne ešte viac.

Na presné predpovede je ešte skoro

Silný polárny vír však ukázal svoju silu aj minulý rok v USA. Štát Texas bojoval s extrémnou zimou, na ktorú neboli jeho obyvatelia vôbec pripravení. Práve vo februári tohto roka v Texase klesli teploty na -18 stupňov Celzia, pričom ešte rok predtým v oblasti okolo mesta Dallas namerali najnižšiu teplotu na úrovni 11 stupňov Celzia, uviedol vo februári Denník N.

Intenzívny polárny vír vzniká iba občas v priebehu niekoľkých rokov. Predpovedať jeho presnú intenzitu a smer bude pre meteorológov jednoduchšie s prichádzajúcou zimou, avšak podľa nich by sme sa mali pripraviť na chladnú a dlhú zimu. Aké však budú naozaj panovať teploty a ešte konkrétne na našom územím je nateraz nemožné určiť.

1
Uložiť článok
Komentovať