Ilustračná foto: Unsplash

Sezóna hurikánov v Atlantiku ovplyvní aj Európu.

Na Európu smeruje v týchto dňoch exhurikán Margot a meteorológovia zároveň varujú aj pred bývalým hurikánom Lee. Zvyšky hurikánov by mali k pobrežiu Európy doraziť už budúci týždeň a ovplyvniť počasie najmä v Británii či vo Francúzsku. 

Dva exhurikány

Sezóna hurikánov, ako píšu TV noviny, s odvolaním sa na portál Severe Weather, je v plnom prúde. Hurikán Margot sa zmenil na tropickú búrku a mieri na Európu.

S príchodom zvyškov hurikánov príde k Británii a k Francúzsku tlaková níž a prinesie chladnejšie, už jesenné počasie.

Podľa meteorológov bude práve Margot prvou tropickou cyklónou tejto sezóny, ktorá sa vydá na Európu.

Na archívnej satelitnej snímke NOAA sa hurikán Dorian presúva na východné pobrežie Floridy v Atlantickom oceáne 3. septembra 2019. Foto: TASR/AP

Počasie na Slovensku

Dnes bude na Slovensku jasno až polooblačno, ojedinele prechodne zväčšená oblačnosť. Dopoludnia na viacerých miestach nízka oblačnosť alebo hmla. Na východe územia sa ojedinele vyskytnú aj prehánky. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Najvyššia denná teplota bude 22 až 27, na Orave, hornom Spiši a Horehroní miestami 20 až 22 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov nad morom sa bude pohybovať okolo 14 stupňov Celzia.

Bude bezvetrie, alebo bude fúkať slabý, na západnom Slovensku neskôr juhovýchodný až južný vietor rýchlosťou 2 až 6 metrov za sekundu (5 až 20 km/h).

Meteorológovia predpokladajú zrážky do 1 milimetra.

Počasie budúci týždeň

Počas víkendu sa počasie prechodne zhorší, budúci týždeň sa má opäť otepliť. Do konca týždňa sa očakáva prílev teplého vzduchu. V sobotu (23. 9.) postúpi od západu cez Slovensko studený front a prinesie ochladenie. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

Vo štvrtok a piatok očakávame prevažne polooblačné počasie s malou pravdepodobnosťou na zrážky. Bude veľmi teplo, ale zároveň veterno, a to najmä v piatok pred studeným frontom,“ uviedol SHMÚ. Podotkol, že studený front v sobotu prinesie ochladenie aj veľkú oblačnosť. „Prechodne sa na viacerých miestach vyskytne dážď, prehánky, výnimočne aj búrky,“ dodal.

Meteorológovia očakávajú aj veľké teplotné rozdiely, pričom na západe má byť výrazne chladnejšie ako na juhovýchode Slovenska. Zmena počasia by podľa nich mala trvať krátko a v ďalších dňoch má byť opäť málo oblačnosti a zrážok, začne sa aj otepľovať. Priblížili, že budúci týždeň bude veľmi teplé počasie, ktoré bude rušené väčšinou hmlami či nízkou oblačnosťou.

Najnovšie články