Foto: Unsplash

Týka sa to Chorvátska, Talianska, Španielska, Grécka aj Francúzska. Pozrite si prehľad jednotlivých oblastí.

Nadmerný výskyt medúz aktuálne trápi pobrežia viacerých obľúbených destinácií Slovákov, kam sa pravidelne vydávajú na svoje letné dovolenky. Iste nemusíme dodávať, že môžu poriadne znepríjemniť chvíle odpočinku a stret s nimi môže bolieť. Pozreli sme sa, na ktorých miestach bol zaznamenaný.

Článok pokračuje pod videom ↓

Chorvátsky Dnevnik priniesol mapu rozšírenia medúz aj s upozornením, aby sa ku nim ľudia nepribližovali a nedotýkali sa ich. Dôvodom je, že vás môžu nepríjemne popáliť a takéto zranenie si odniesť z dovolenky pravdepodobne nechcete. Pozdĺž pobrežia západnej Istrie bolo spozorovaných hneď niekoľko druhov.

Korzika hlási desiatky poranení denne

Ako informovali TV NOVINY, netýka sa to iba Chorvátska, ale aj Grécka, Talianska či Slovinska. Problém hlási aj francúzsky ostrov Korzika. TF1 INFO uvádza, že denne pribúda 30 až 80 nových prípadov poranení.

A s čím súvisí ich premnožený výskyt? Ako by ste možno aj hádali, dôvodom je globálne otepľovanie. „Čím sú vody teplejšie, tým viac medúz sa v nich nachádza,“ hovorí Christian Buchet z centra morských štúdií.

Aj ďalšie obľúbené letoviská

Česká Nova informuje, že na niektorých miestach je situácia taká vážna, že na plážach sa dokonca nie je možné kúpať. Týka sa to už spomínanej Korziky alebo Francúzskej riviéry.

Tomuto problému sa ale nevyhlo ani Španielsko, konkrétne Malaga, kde sú postihnuté letoviská Estepona, Marbella, Manilva, Aguadulce, Pedregalejo a Huelin. V Taliansku je zas problematické južné pobrežie, konkrétne región Salento.